12.4 C
Skopje
6.4.2020 - 21:03

Ознака: браќа манаки

Општината Битола го одврза кесето за фестивалот „Браќа Манаки“

Општината Битола годинава го одврза ќесето за одржувањето на фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“. За престојниот фестивал „Браќа Манаки“ Битола ќе издвои 3.000.000 денари. Ова...

Едвард Лакман на 40 издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Еден од водечките светски кинематографери Едвард Лакман, потписник на повеќе од 80 играни филма меѓу кои оскаровски кандидати e годинешниот добитник на наградата „Златна...

Документарни филмови посветени на браќата Манаки во Кинотека

Два документарни филмови посветени на браќата Манаки ќе бидат прикажани во Кинотека на 30 април. На 30 април со почеток во 18 часот ќе се...

Фестивалот „Браќа Манаки“ награден од ИМАГО

Меѓународната асоцијација на кинематографи ИМАГО, во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ свечено му...

Ѕвездите на „Манаки“ без кои не се може

Битола треба да го следи концептот на малите европски гратчиња што дишат со топлина, шарм и мир, но не ве оставаат рамнодушни. Како на...

На ИФФК „Браќа Манаки“ претставен филмот „Скаут“ на Алекс Цветков

На последната прес конференција од годинашниот ИФФК „Браќа Манаки“, во Битола беше претставен дел од тимот на краткометражниот игран филм „Скаут“ на режисерот Алек...

Роџер Дикинс: Не можеш секогаш да снимиш филм каков што сакаш

Оскаровецот Роџер Дикинс, лауреат на златната „камера 300“ на фестивалот „Браќа Манаки“, вчера во Битола одржа мастер-класа со гостите на фестивалот и со студентите,...

Дикинс, Кардинале, Стојанова – ви симнуваме капа!

Уште еден сјаен почеток на еден од нашите најважни фестивали, интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ се случи во саботата вечерта во Битола....

Свечено отворен филмскиот фестивал „Браќа Манаки“ во Битола

Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна камера 300“, вечерва во Битола почна 39. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. На фестивалската...

„Љубовникот“ на Изи и „Истребувач 2049“ го отвораат „Браќа Манаки“

Во Битола сѐ е подготвено за вечерашното свечено отворање на 39. издание на интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“. Во градот веќе се...