Ознака: браќа манаки

Ако збориме, на ДФРМ може уште еден фестивал да му дадат

ФИЛМ+СТАВ Веќе нѝ станува дегутантно (нам, а нив воопшто) целото ова нивно злоупотребување, а наше „кучињата лаат, караванот си врви“, нѝ станува здодевно да го...

Јани-Петери Паси: Толку бев возбуден, што се разбудив среде ноќ и...

Доделени наградите на „Браќа Манаки“ Добитник на наградата „златна камера 300“ на 42. издание на фестивалот „Браќа Манаки“ е кинематограферот Јани-Петери Паси, за филмот „Купе...

Јани-Петери Паси добитник на „Златна камера 300“

Добитник на највисокот принание на 42 издание на интренационалниотфестивал на филмската камера „Златна камера 300“ е кинематограферот Јани-Петери Паси за филмот „Купе број 6“. Вака...

Свечено затворање и доделување на наградите на „Браќа Манаки“

Со доделувањето на фестивалските награди, вечерва во Центарот за култура во Битола, со почеток во 20 часот, свечено ќе биде затворено 42. издание на...

„И покрај сѐ“ светските ѕвезди пристигнаа во Битола

Почнува „Браќа Манаки“ Ѕвездите лауреати на фестивалските награди: Кристијан Бергер, Џослин Пук и Бајрам Северџан веќе пристигнаа во Битола, каде што во наредните денови ќе...

Свечено отворено 42 издание на „Браќа Манаки“

Со врачување на највиоските признанија на фестивалот и проекцијата на филмот „Сестри“ синоќа во Битола свечено беше отворено новото 42 издание на интернационалниот фестивал...

Црвениот тепих во Битола ги очекува филмските работници

Вечерва во Пациото на Заводот и Музеј Битола почнува 42. издание на интерационалниот фестивал на филсмаката камера „Браќа Манаки“. Овојпат, за разлика од сите претходни...

Изложба од фрлени и отпадни предмети во Битола

Во организација на групата граѓани, кои се залагаат за здрава и чиста животна средина „Мети си со класнето“, компанијата „Божиновски“ часовници и накит, Центарот...

Битола подготвена за фестивалот „Браќа Манаки“

Утре во Битола свечено ќе биде отворено годинешното 42. и прво хибридно издание на ИФФК „Браќа Манаки”. Свеченото отворање на фестивалот поради пандемијата наместо во...

На отворањето на „Браќа Манаки“ проекција на филмот „Сестри“

Со проекција на македонскиот филм „Сестри“ в четврток на 16 септември ќе започне годинешното 42. издание на ИФФК „Браќа Манаки“. Фестивалот ќе се одржува согласно...