Ознака: брашно

Потрошувачка треска по брашно и масло

„Нова Македонија“ направи анкета низ домашните маркети, од каде што потврдуваат дека граѓаните последните денови во голема мера набавуваат брашно и масло, но и...

Малишиќ: Пченица и брашно ќе има, граѓаните да не креваат паника

Граѓаните да не стравуваат и да не креваат паника, зашто стопанствениците ќе обезбедат доволно пченица и брашно, вели за МИА претседателот на Групацијата за...

Бектеши: Ќе се укине забраната за извоз на брашно, залихи на...

Министерот за економија, Крешник Бектеши, најави дека ќе се укине забраната за извоз на брашно. Тој кажа дека од почетокот на пандемијата на коронавирус,...

Бектеши: Времено ќе забраниме извоз на брашно

Времена забрана за извоз на брашно кон трети земји, формирање на Фонд за туризам за поддршка на туристичкото стопанство, барање до ЗАМП за стави...

Србите се жалат на квалитетот на пченицата, Македонците месат леб

Во Македонија во изминативе години се увезуваат големи количества брашно и пченица од Србија, и тоа со пониска цена од домашното производство, што, според...

Македонија извезува пченица, а увезува брашно

Околу 11 денари за килограм е откупната цена на пченицата, но количествата се извезуваат во Грција и во Албанија, велат производителите. Во меѓувреме, преработувачите...

Македонија извезува пченица, а увезува брашно

Од 11 до 11,5 денари за килограм е откупната цена на пченицата, но количините главно се извезуваат во Грција и Албанија, велат производителите. Во...

Николовски: Очекувам решение за маркичките за брашното до 30 јуни

Очекувам до 30 јуни да се најде трајно решение за маркичките за брашното, изјави денеска министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, без...

Еди Рама гаѓан со брашно и со јајца

Албанскиот премиер Еди Рама за време на вчерашната парламентарна седница беше гаѓан со брашно поради апсењата на лицата што протестираа против воведувањето патарини на...

Фрлено брашно и јајца врз албанскиот премиер Еди Рама

Албанскиот премиер Еди Рама за време на денешната парламентарна седница беше гаѓан со брашно поради апсењата на лицата кои протестираа против воведувањето патарини на...