Ознака: бран

Студен бран се спушта на Балканот

Од вчера Балканот е зафатен со студен бран, придружен со снег, мраз и ниски температури, што ќе се задржат до крајот на работната недела....

Заев: Вирусот во овој бран е многу поопасен и многу побрзо...

Најновиот вирусен бран со новиот сој на вирусот, не се споредува со минатите бранови. Вирусот во овој бран е многу поопасен и многу побрзо...

Третиот бран чука на порти

Според некои од здравствените работници, потребни се нови рестриктивни мерки, по примерот на другите европски држави ПАНДЕМИЈАТА ВО НОВА ПРОЛЕТНА ОФАНЗИВА Влегува ли Македонија во трет...

Балканот во исчекување на британскиот бран од туристи!

Големите туристички земји на Балканот прават подготовки за привлекување поголем број гости по најавите од Велика Британија дека ќе го олесни режимот за патување...

Балканскиот бран на депопулација се повеќе наликува на цунами

Соочени со долгогодишната депопулација, земјите од регионот почнаа да применуваат повеќе мерки за зголемување на наталитетот, но како што забележуваат експертите, не постои универзално...

Регионот се подготвува за третиот бран на епидемија

Србија забрзано се подготвува за третиот бран од епидемијата на коронавирусот, а здравствените власти најавуваат дополнителни епидемиолошки мерки во случај на значајно влошување на...

После седум милијарди години до Земјата допре космички сигнал од судар...

Замислете енергија од осум сонца испуштени во ист момент. Таков е гравитацискиот шок-бран, кој се прошири од сударот на две црни дупки. Сигналот од...

Филипче: Граѓаните мора да прифатат дека ваквата реалност ќе трае подолго...

Новиот бран на коронавирус кај нас дојде порано, граѓаните мора да прифатат дека ова ќе трае подолго од што се очекуваше, изјави министерот за...

Бран штрајкови поради социјалните реформи

Новиот закон со реформи во социјалното осигурување, кој предвидува атрактивен реципрочен систем што обезбедува посебна грижа за семејствата со повеќе деца, за младите, за...

Бранот нуди забава, а мирната вода брзина

Виндсурфот е спорт на вода што вклучува мешавина од природни елементи и човечки вештини на сурфање и едрење, кои овозможуваат човекот да се забавува...