13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 23:51

Ознака: Бранко Азески

Азески за регионалната соработка – заедно сме посилни

Заедничкиот регионален пазар на Западен Балкан, кој го предвидува концептот на четирите слободи врз кои се заснова единствениот пазар на ЕУ - слободно движење...

Црногорската влада го отповика почесниот конзул Азески

Владата во Црна Гора ваквиот потег го објасни со изјава дека отповиканиот амбасадор се обидел да ги омаловажи и да ги искомпромитира највисоките власти...

Азески: Критичен ќе биде моментот кога ќе престане државната помош

Во топ-форма, способни да ги издржат сите предизвици и да опстанат во какви било услови се околу 300-500 наши компании од вкупно 90.000 регистрирани...

Време е да се слушнат мислењата на 30-те компании кои најдобро...

Бранко Азески, претседател на Стопанска комора на Македонија   Го живееме веќе осмиот месец во овие вонредни околности. Состојба од размери какви не се видени досега,...

Заев: Создаваме креативна, модерна, дигитална економија

Претседателот на Социјал демократскиот сојуз Зоран Заев се сретна со претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески, претставници на комората и бизнисмени од...

Азески: Без владеење на правото бизнисот ќе замине од државава

Ако не ги средиме состојбите во правосудството и ако конечно не завладее правото, бизнисот ќе почне да се сели надвор од земјата. Администрацијата мора...

И со датум и без датум, треба да ги засукаме ракавите

Почеток на преговорите ќе значеше сигурност за започнување на имплементација на структурните реформи за обезбедување владеење на правото и справување со корупцијата, кои се...

Работодавците да инвестираат во создавање стручен кадар

Сметам дека треба пазарно да гледаме и на ова прашање и да гo решаваме недостигот од стручен кадар ние самите, бизнис-заедницата треба сама да...

Јавните набавки сѐ уште се контаминирани од корупцијата

Во Македонија минатата година вредноста на склучените договори преку јавните набавки изнесувала 38,2 милијарди денари, што е 6,2 отсто од бруто-домашниот производ (БДП) Како да...

Економијата мора сами да ја креваме

По неодамнешните уставни измени поврзани со промената на името и очекувањата за членство во НАТО и во Европската Унија, како држава сме исправени и...