Ознака: бранители

Цвеќиња за битолските херои од Гајре

На денешен ден, пред точно 19 години во близина на селото Гајре, во заседа во конфликтот во 2001 година загинаа бранителите Влатко Миленковски, Благојче...

Државата ќе плати речиси 10 илјади евра на адвокатите на Груевски...

Државата ќе исплати судски трошоци во висина од 589.680 денари или 9,5 илјади евра за бранителите на експремиерот Никола Груевски на кого му застаре...

Осумнаесет години од масакрот кај Карпалак

Денеска се одбележуваат 18 години од загинувањето на десетте прилепски бранители во месноста Карпалак. Одбележувањето почна вчера со оддавање почит на бранителите во прилепската касарна...

Спасовски: Никогаш да не заборавиме на бранителите-херои и на обврските кон...

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска во Крива Паланка го отвори меморијалниот турнир во мал фудбал “Бранители 2001“, што во чест на загинатите...

Над половина милион Хрвати имаат статус на бранители

Еден од основните услови за стекнување на статусот бранител е барателот да докаже дека за време на татковинската војна бил ангажиран најмалку сто дена Хрватска...

Седумнаесет години од загинувањето на бранителите кај Љуботенски Бачила

Македонија денеска одбележува седумнаесет години од загинувањето на осуммината припадници на Армијата на Република Македонија кај месноста Љуботенски Бачила во 2001 година. На 10 август...

Одбележани 17 години од нападот кај Карпалак

На одбележувањето на 17-годишнината од загинувањето на десеттемина македонски бранители, во 2001 година кај месноста Карпалак помеѓу Тетово и Скопје, оние што го преживеаја...

Седумнаесет години од загинувањето на 10-те бранители на Карпалак

Со положување цвеќе пред спомен-плочата во месноста Карпалак и во комплексот „Карпалак“ во Прилеп денеска ќе бидат одбележат 17 години од загинувањето на 10...

Седумнаесет години од масакрот кај Вејце

Со полагање на букети свежи цвеќиња пред споменикот “Ангел” кај Градскиот часовник и во битолската касарна денеска беа одбележани 17 години од смртта на...