Ознака: брана

Заев: Нови 8.000 хектари земја ќе се наводнуваат од браната Конско

Нови 8.000 хектари земја ќе се наводнуваат од браната Конско, земјоделците добиваат навремено снабдување со вода и помали производствени трошоци, изјави претседателот на СДСМ,...

Попуштија две брани во Мичиген, евакуирани повеќе од 10.000 жители

Гувернерката на Мичиген, Гречен Витмер прогласи вонредна состојба во еден округ откако во ист ден попуштија две брани, предупредувајќи дека центарот на Мидленд би...

Сликањето селфи кобно за семејство во Индија

Четири члена од исто семејство во неделата се удавиле лизгајќи се во водата во обидот да направат селфи-фотографија на брана во Индија, објави Си-ен-ен. Дваесетгодишната...

Користољубие причина за второто убиство кај браната Турија

Полицијата соопшти детали за убиството на струмичанецот кој се водеше за исчезнат, а неговото тело потоа беше пронајдено во водите на браната Турија. Според...

Владата ќе даде 7,5 милиони евра за изградба на браната Отиња

Владата ќе помогне во изградбата на браната Отиња, најави премиерот Зоран Заев, кој е во посета на Штип. - Проектот кој штипјани го чекаат повеќе...

Речиси сто жртви по уривањето на браната во Бразил

Бројот на загинати по уривањето на браната на рудник во југоисточен Бразил се зголеми на 99 жртви, соопшти портпаролот на државната агенција за цивилна...

Бразил: Издадени налози за апсење на одговорните за уривање на браната

Властите во Бразил денеска објавија налог за апсење пет лица поради одговорност за несреќата предизвикана со уривање на рударската брана, при што животот го...

Спасувачката акција во Бразил прекината поради нова опасност

Бразилските власти донесоа одлука за времен прекин на потрагата по преживеани по трагедијата предизвикана во петокот по попуштањето на рударска брана во близина на...

Потрага низ пустошот во Брумадињо

Бројот на загинати лица по пукањето на рударска брана во близина на градот Брумадињо во југоистичниот дел на Бразил порасна на 40, додека екипите...

Пукна рударска брана во Бразил, најмалку девет загинати и речиси 300...

Најмалку девет лица загинаа, а речиси 300 други се водат како исчезнати по пукањето на рударска брана во југоисточниот дел на Бразил, соопштија денеска...