9.8 C
Skopje
18.10.2021 - 5:13

Ознака: бразил

Болсонаро: Иднина ќе ни бидат невработеност, глад и сиромаштија

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро повторно ги критикуваше мерките за ограничување во моменти кога во земјата се регистрирани над 15 илјади смртни случаи. Има...

Амазонија се пустоши под закрила на пандемијата

Нелегалното уништување на дождовните шуми на Амазонија, како и нелегалното рударство значително се зголемија додека вниманието на светот е насочено кон пандемијата предизвикана од...

Бразил лани имал убедливо најмногу фудбалери во странство?

Вкупно 186 фудбалски асоцијации имале свои фудбалери во 93 земји вклучени во анализата, а Бразил води со 1.600 играчи, пишува ЦИЕС Бразил во 2019 година...

Моќниците од „алијансата на нојот“ остануваат „имуни“ на заканата од коронавирусот

Додека остатокот од светот презема драстични мерки за да го спречи ширењето на пандемијата, четворица моќници стојат настрана, постојано негирајќи ја заканата од коронавирусот,...

Претседателот на Бразил го разреши министерот за здравство

Претседателот на Бразил, Жаир Болсонаро, го разреши министерот за здравство, Луис Енрике Мандета, и го назначи онкологот Нелсон Теиш, на негово место. Популарниот министер за...

Бразил ја лути Кина со теории на заговор додека бара помош...

Кина побара објаснување од Бразил откако нејзиниот министер за образование, Абрахам Вајнтрауб, ја поврза пандемијата на коронавирусот со „планот за светска доминација“ на Пекинг,...

Додека другите аплаудираат од терасите, Бразилците протестираат

Автор: Том Филипс Гардијан Едни вооружени со тавчиња, а други само со својот глас. Незадоволните граѓани од прозорците и терасите секоја вечер викаат „надвор Болсонаро“, тропајќи...

Во поплавите во Бразил загинаа над 30 лица

Најмалку 30 лица настрадаа во поплави и свлечишта предизвикани од дводневните силни дождови во југоисточен Бразил. Според официјалните лица за цивилна заштита, 17 лица се...

Сто години од поставувањето на статуата Христос

Во 2020 година ќе бидат одбележани 100 години од поставувањето на една од најпознатите статуи на светот, Христос спасителот во Рио де Жанеиро, во...

Остров на кој може да се преживее максимум еден час

Бразилскиот остров Куемада Гранде се простира на околу 430 квадратни метри и на него живеат околу 4.000 најсмртоносни змии на светот. Според пресметките израчунато...