26.8 C
Skopje
17.9.2021 - 18:22

Ознака: бразил

Над 50 илјади починати од коронавирус во Бразил, ситуацијата се влошува

Бразил, втората земја во светот по САД којашто е најтешко погодена од пандемијата на коронавирус, официјално го премина прагот на 50.000 смртни случаи поврзани...

Во Бразил повеќе од еден милион заразени

Бројот на заразени со коронавирус во Бразил надмина еден милион, што сведочи за континуираното ширење на епидемијата во светот поради опуштање на мерките за...

Во Бразил до крајот на неделата ќе има еден милион заразени

Во Бразил, според очекувањата, бројот на заболени од коронавирус ќе достигне еден милион. Оваа земја по САД бележи најголем број случаи. Во последните 24 часа...

Коронавирусот брзо се шири во Јужна Америка, над 685.000 случаи само...

Во Јужна Америка се бележи значително зголемување на случаите на коронавирус, при што Бразил има најголем број случаи, достигнувајќи вчера 685.427, со 37.312 смртни...

Бразилската влада обвинета дека го крие точниот број на заболени од...

Регионалните здравствени власти во Бразил ја обвинија владата на Жаир Болсонаро дека го крие точниот број на починати од коронавирус. Бразил ги отстрани податоците за...

Криминална група во Амазонија исекла 9.000 дрвја постари од 100 години

Полицијата изврши рација во десетина пилани во бразилската прашума Амазонија, при што уапси околу 30 лица обвинети за вмешаност во нелегална сеча на шума. Во...

Бразил забележа рекорден број на починати од ковид-19 во еден ден

Во Бразил е регистриран нов рекорден број на смртни случаи во еден ден, соопшти бразилското Министерство за здравство, а пренесе агенцијата „Ројтерс“. Како што пренесуваат...

СЗО го предупреди Бразил да не ја отвора економијата

Светската здравствена организација го предупреди Бразил да не ја покренува својата економија пред да може да тестира доволно луѓе за да се контролира ширењето...

Додека претседателот на Бразил јадеше хот-дог на улица минувачите извикуваа „убиец“

Минувачите во Бразил извикуваа „убиец“ и „ѓубре“ кон бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, кој во саботата опкружен со телохранители излезе на пијалок и хот-дог ,...

Бразилскиот претседател вели дека коронавирусот е само мал грип

Здравствениот систем на Бразил е на работ на колапс, а смртноста од коронавирус во оваа јужноамериканска земја постојано расте. Во меѓувреме, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро...