19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 10:06

Ознака: бразил

Убиство поттикна протести против расизмот во Бразил

Граѓаните на Бразил излегоа на протест откако двајца белци, членови на обезбедувањето на еден супермаркет во Порто Алегре, убија црномурест сограѓанин во четвртокот, пренесува...

Болсонаро прогласи победа по прекинот на тестирањето на кинеската вакцина

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, предизвика конфузија и негодување откако прогласи „победа“, суспендирајќи ги клиничките испитувања на кинеската „Коронавак“, по наводната смрт на волонтер вклучен...

Болсонаро: Коронавирусот можеби е биолошко оружје, заклучувањето на државите е лудо

Пандемијата на ковид-19 може да биде резултат на истекување на вештачки произведен вирус од воена лабораторија, рече бразилскиот претседател Жаир Болсонаро за време на...

Во Бразил потврдени 43.718 новозаразени со коронавирус

Во Бразил во последните 24 часа се потврдени нови 43.718 случаи на коронавирус. Со тоа, вкупниот број на заразени сега достигна 4.282.164 лица. Во последното...

Индија го надмина Бразил по бројот на заразени со коронавирус

Индија забележа повеќе од 90.000 нови случаи на ковид-19 во последните 24 часа и го надмина Бразил според вкупниот број на заразени, соопштија официјалните...

Бразил ги прогласи за персона нон грата сите дипломати од Венецуела

Министерството за надворешни работи на Бразил ги прогласи сите дипломати од Венецуела, кои го претставуваат режимот на претседателот Николас Мадуро, за персона нон грата,...

Конгресменка обвинета дека нарачала убиство на сопругот

Бразилската конгресменка Флорделис де Суза е обвинета дека го нарачала убиство на нејзиниот сопруг пасторот Андерсон до Карма. Тој бил застрелан повеќе од 30...

Бразил останува жариште на ковид-19

Во Бразил се регистрирани 620 нови смртни случаи поврзани со коронавирус, како и 23.101 новозаразени, соопшти Министерството за здравство. Вкупно во Бразил има 3.340.197 потврдени...

Во Амазонија букнаа над 1.000 пожари за едно деноноќие

И покрај воведените мерки, бројот на пожари во бразилскиот регион Амазонија продолжува да расте. Во девет бразилски држави кои граничат со Амазонија, бројот на пожари...

Во Мексико рекорден број нови случаи, во Бразил 45.000 новозаразени

Бразил регистрираше повеќе од 45.000 нови случаи со коронавирус во изминатите 24 часа, а Мексико повеќе од 9.000, што е најмногу досега. Министерството за здравство...