19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 4:45

Ознака: бразил

Бразилскиот вид на ковид-19 потврден и во Австрија

Првиот случај на инфекција со бразилскиот вид на коронавирус е потврден во австриската прокраина Салцбург. Сомнежот се појавил на 23 февруари, кога примерокот бил испратен...

Тите: Нејмар стана „лакот и стрелата“ на Бразил

Нејмар многу созреа, ја збогати играта и, освен што е голгетер, им создава шанси и на другите, вели Тите, кој од 2016 година е...

Пандемијата го претвори Болсонаро во „глобален јавен непријател“

Неспособното справување на бразилските власти со пандемијата ја изложува целата планета под ризик, бидејќи со тоа Бразил станува отворена лабораторија за појавување на нови...

Како изгледа животот на племето Јаномами во бразилската џунгла?

Осумдесет и деветгодишната Клаудија Андухар, својот живот го посветила на фотографијата и заштитата на племето Јаномами, една од најголемите домородни заедници во Бразил. Повеќе од...

Oблакодерите го „украдоа“ сонцето на градската плажа во „бразилскиот Дубаи“

Градот Балнеарио Камбориу е познат како „бразилскиот Дубаи“ и лесно може да се разбере зошто. Градот со околу 145.000 жители кој се наоѓа на...

Болсонаро стравува од американското сценарио

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека недовербата во пребројувањето на гласовите на изборите во Америка доведе до напад на толпата кон Конгресот. Тој предупреди...

Во Бразил 17.246 новозаразени, починале над 300 пациенти

Бројот на лица заразени со коронавирусот во Бразил е зголемен за 17.246 во претходните 24 часа, додека 307 пациенти починале како резултат на инфекцијата,...

Убиство поттикна протести против расизмот во Бразил

Граѓаните на Бразил излегоа на протест откако двајца белци, членови на обезбедувањето на еден супермаркет во Порто Алегре, убија црномурест сограѓанин во четвртокот, пренесува...

Болсонаро прогласи победа по прекинот на тестирањето на кинеската вакцина

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, предизвика конфузија и негодување откако прогласи „победа“, суспендирајќи ги клиничките испитувања на кинеската „Коронавак“, по наводната смрт на волонтер вклучен...

Болсонаро: Коронавирусот можеби е биолошко оружје, заклучувањето на државите е лудо

Пандемијата на ковид-19 може да биде резултат на истекување на вештачки произведен вирус од воена лабораторија, рече бразилскиот претседател Жаир Болсонаро за време на...