-4.2 C
Skopje
1.12.2021 - 5:56

Ознака: бразил

Бразил со рекорден број починати од ковид-19

Бразил останува една од најголемите светски жаришта на ковид-19 со речиси 350 илјади смртни случаи досега, бројката веднаш зад САД, а сите прогнози навестуваат...

Животот е да се бориш за соништата

Можеби ќе го смените сонот или ќе го ажурирате, но мора да продолжите да се борите за тоа што ве прави среќен, вели Алисон...

Враќањето на стариот ривал ненадејно го смени ставот на Болсонаро за...

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро ненадејно го смени ставот кон коронавирусот, кој потсмешливо го нарекуваше „мала настинка“ и сега се обидува да го оттргне имиџот...

Maсовно производство на вакцината на „Астразенека“ во Бразил

Во фабриката на државниот истражувачки институт „Фиокруз“ во Бразил почна масовно производство на вакцината против Ковид-19 развиена од британско-шведската компанија „Астразенека“, објавија локалните медиуми. Вакцината,...

Бразилскиот вид на ковид-19 потврден и во Австрија

Првиот случај на инфекција со бразилскиот вид на коронавирус е потврден во австриската прокраина Салцбург. Сомнежот се појавил на 23 февруари, кога примерокот бил испратен...

Тите: Нејмар стана „лакот и стрелата“ на Бразил

Нејмар многу созреа, ја збогати играта и, освен што е голгетер, им создава шанси и на другите, вели Тите, кој од 2016 година е...

Пандемијата го претвори Болсонаро во „глобален јавен непријател“

Неспособното справување на бразилските власти со пандемијата ја изложува целата планета под ризик, бидејќи со тоа Бразил станува отворена лабораторија за појавување на нови...

Како изгледа животот на племето Јаномами во бразилската џунгла?

Осумдесет и деветгодишната Клаудија Андухар, својот живот го посветила на фотографијата и заштитата на племето Јаномами, една од најголемите домородни заедници во Бразил. Повеќе од...

Oблакодерите го „украдоа“ сонцето на градската плажа во „бразилскиот Дубаи“

Градот Балнеарио Камбориу е познат како „бразилскиот Дубаи“ и лесно може да се разбере зошто. Градот со околу 145.000 жители кој се наоѓа на...

Болсонаро стравува од американското сценарио

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека недовербата во пребројувањето на гласовите на изборите во Америка доведе до напад на толпата кон Конгресот. Тој предупреди...