19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:35

Ознака: бразил

ВАР ќе има и заштита од хакери

Организација на ВАР-системот е исклучително комплексна и бара многу планирање, координација и организација. Секој стадион со оптичка врска ќе биде поврзан со центарот во...

Ангеловски: Главен збор ќе имаат Германија, Шпанија, Бразил и Аргентина

Што се однесува, пак, до мојот фаворит на ова СП во Русија, би сакал Хрватска да дотурка што е можно подалеку, вели Игор Ангеловски,...

Нејмар: Сè уште не сум целосно подготвен

Ѕвездата на бразилската фудбалска репрезентација, Нејмар де Силва Сантос Јуниор, изјави дека се уште во целост не е заздравен од повредата на стапалото, иако...

Воена состојба во Сао Паоло, армијата на улиците

Бразилската влада и издаде наредба на војската да ги отстрани блокадите на автопатите, кои беа поставени од возачите на камиони, кои штрајкуваат поради превисоките...

Платини: Имаше мало местење на ждрепката на СП во Франција

Поранешниот претседател на УЕФА, Мишел Платини, за француските медиуми изјави дека на Светското првенство во Франција во 1998 година било наместено домаќините и Бразил...

Во Бразил уапсени повеќе од 250 лица осомничени за детска порнографија

Бразилската полиција уапси повеќе од 250 лица во најголемата операција во историјата на земјата против детска порнографија. Во операцијата учествувале илјадници полицајци во 24 држави...

„Граѓаните“ и „светците“ најбројни во мундијалскиот состав на Бразил

Селекторот на бразилската репрезентација, Аденор Леонардо Бачи познат во фудбалската јавност како Тите, го објави списокот од 23 фудбалери за настап на Светското првенство...

Бразил најголем извозник на фудбалери во светот

Бразил е прва држава во светот според бројот на фудбалери во странство, според истражувањето на фудбалската опсерваторија на Меѓународниот центар за спортски студии (CIES). Од...

Најмалку една жртва во пожар во Сао Паоло

Најмалку еден човек загина во пожар што изби во напуштена зграда во центарот на Сао Паоло. Станува збор за зграда со 26 спратови која...

Инцидент во затвор во Бразил, убиени најмалку 20 затвореници

Најмалку 20 затвореници загинаа при обид за масовно бегство од затвор во северниот дел на Бразил, а во инцидентот бил убиен и еден затворски...