0.8 C
Skopje
26.10.2021 - 4:06

Ознака: бразил

Фудбалот е повеќе од игра за Бразилците

Фудбалските репрезентативци и навивачите на Бразил претрпеа големо разочарување по елиминацијата од Белгија (1-2), во синоќешното четврт-финале на Светското првенство во Русија. 

„Резервна“ победа на Белгија со враќање невидено од 1966 година

Бразил - Белгија е третата четвртфинална двојка на Светското првенство (СП) во фудбал, по триумфите во осминафиналето над Мексико (2-0), односно над Јапонија (3-2)....

Некогашниот најбогат човек во Бразил, Батиста е осуден 30 години затвор...

Бизнисменот Ејке Батиста, кој пред неколку години се сметаше за најбогатиот човек во Бразил, е осуден на 30 години затвор за корупција и перење...

Пилешкото од Бразил безбедно, нема уништени или вратени пратки

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) досега нема добиено нотификација за пласирано небезбедно пилешко месо по потекло од Бразил во Република Македонија. Како што соопшти,...

Нејмар помеѓу генијалноста и глумата

Нејмар го предводеше Бразил до пласман меѓу најдобрите осум репрезентации на Светското првенство (СП) во Русија, со триумфот над Мексико 2-0 во осминафиналето, во...

Во Бразил формирана коалиција против лажни информации

Група од 24 медиуми во Бразил, меѓу кои и АФП, се здружија против лажни вести што ги преплавија интернет и социјалните мрежи пред претседателските...

Бавен почеток на фаворитите

Бранителот на светската титула Германија загуби од Мексико (вторпат во историјата губи во прв меч на СП), вицепрвакот Аргентина ремизира со Исланд, како и...

СП: И Бразил потфрли, само реми со Швајцарија

Фудбалерите на Бразил ремизираа вечерва со Швајцарија, играјќи 1:1, со што се погрижија за уште едно големо изненадување. Бразил поведе со прекрасен гол на Фелипе...

Самба по улиците низ градот на валцерот

Долг е патот до финалето и до триумфот. Прво да ја поминеме групата, па потоа чекор по чекор, секако дека посакуваме да стигнеме таму....