-4 C
Skopje
18.2.2019 - 7:43

Ознака: бразил

Шефот на Фламенго за жртвите од пожарот: Најголемата трагедија во историјата...

Претседателот на Фламенго, Родолфо Ландим, призна дека пожарот во базата на јуниорската екипа е најтрагичниот настан во историјата на клубот. – Без сомнение, ова е...

Евакуација во Бразил поради опасноста од попуштање на втора брана

Бразилските власти денеска спроведоа евакуација на околу 700 лица поради опасност од попуштање на втората брана во рудникот „Гонго Соко“ во близна на местото...

Објавена снимката од колапсот на браната во Бразил

Измина повеќе од една недела по смртоносниот колапс на рударската брана во сојузната држава Минас Гераис во Бразил, во која загинаа за 110 луѓе,...

Речиси сто жртви по уривањето на браната во Бразил

Бројот на загинати по уривањето на браната на рудник во југоисточен Бразил се зголеми на 99 жртви, соопшти портпаролот на државната агенција за цивилна...

Бразил: Издадени налози за апсење на одговорните за уривање на браната

Властите во Бразил денеска објавија налог за апсење пет лица поради одговорност за несреќата предизвикана со уривање на рударската брана, при што животот го...

Спасувачката акција во Бразил прекината поради нова опасност

Бразилските власти донесоа одлука за времен прекин на потрагата по преживеани по трагедијата предизвикана во петокот по попуштањето на рударска брана во близина на...

Потрага низ пустошот во Брумадињо

Бројот на загинати лица по пукањето на рударска брана во близина на градот Брумадињо во југоистичниот дел на Бразил порасна на 40, додека екипите...

Пукна рударска брана во Бразил, најмалку девет загинати и речиси 300...

Најмалку девет лица загинаа, а речиси 300 други се водат како исчезнати по пукањето на рударска брана во југоисточниот дел на Бразил, соопштија денеска...

Најмалку двесте исчезнати по пукањето на рударската брана во Бразил

Најмалку двесте луѓе се исчезнати откако денеска пукна рударска брана во југоисточниот дел на Бразил, поплавувајќи го подрачјето во близина на населбата Вила Фертеко,...

Пукна рударска брана во Бразил, се шири отровен отпад

Рударска брана пукна денеска во југоисточниот дел на Бразил, поплавувајќи го подрачјето во близина на населбата Вила Фертеко, што предизвика страв од ширење отровен...