5.8 C
Skopje
24.10.2021 - 23:22

Ознака: бразил

Болсонаро ја отфрла вината дека лошо управувал со пандемијата

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро негираше дека има грешки во начинот на кој неговата администрација се справи со кризата од пандемијата на коронавирус, откако парламентарната...

Илјадници Бразилци излегоа на улиците за да го поддржат Болсонаро

Поддржувачите на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро се собираат во Бразил за да го поддржат својот лидер. Тие го поддржуваат во неговиот конфликт со судството...

Кофеинска криза поради снегот во Бразил

Снегот што падна на југот на Бразил го зачуди, па дури и го воодушеви локалното население, кое не е навикнато да паѓа снег. Но...

Аргентина ја освои Копа Америка – Прв трофеј за Меси со...

Фудбалската репрезентација на Аргентина го освои трофејот на Копа Америка. Аргентинците во финалето со 1:0 го ги победија домаќините Бразил, кои ја бранеа титулата. Единствениот...

Бразилскиот претседател доби казна за неносење маска

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро беше осуден во саботата на парична казна од 108 долари за учество на мотоциклистичка манифестација во државата Сао Паоло без...

Големи поплави во Бразил, амазонските реки достигнаа рекордни нивоа

Реките околу бразилската амазонска метропола Манаус достигнаа рекордни нивоа и предизвикаа поплави по обилните дождови. Рио Негро, која се влева во Амазон во близина на...

Четворица загинати во пожар во ковид одделение во Бразил

Четири лица загинаа денеска во пожар во ковид одделение во болница во североисточен Бразил, јавуваат светските агенции. Иако пожарот во градот Аракажу брзо бил ставен...

Во Бразил околу 2000 лица умираат секој ден како последица од...

Четири месеци од почетокот на кампањата за вакцинација против ковид-19, обележана со недостиг и одложувања, тешко погодениот Бразил сè уште се бори да најде...

Тинејџер со мачета влегол во градинка во Бразил и убил три...

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и наставник во Саудадес, во бразилската држава Санта Катарина. Осомничениот е уапсен и е...

Париз ги суспендира летовите кон Бразил

Француските власти ќе ги прекинат сите летови меѓу Франција и Бразил со цел да се спречи ширењето на новиот вид на коронавирус, откриен во...