29.8 C
Skopje
4.8.2021 - 23:37

Ознака: Бојко Борисов

Борисов се одржа на власт маневрирајќи низ пандемијата и протестите

Кога Бугарите излегоа на улиците летоска, барајќи оставка на премиерот Бојко Борисов, аналитичарите сметаа дека неговото време помина по речиси една деценија на функцијата....

Борисов: Ќе донираме вакцини за Македонија иако тие сакаат да нè...

За да покажеме братска солидарност, ќе испратиме 5.000 дози вакцини во Македонија, изјави бугарскиот премиер, Бојко Борисов. - Ова ќе биде вистински пријателски гест за...

Борисов: Решенијата што мораме да ги преземеме не треба да се...

Бугарскиот премиер телефонски му го честиташе реизборот на Заев Бугарскиот премиер Бојко Борисов на шефот на македонската влада Зоран Заев телефонски му го честиташе реизборот...

Борисов: Русија да престане да нè шпионира

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, коментираше за апсењето на шпионска група, осомничена дека работела за Русија. Тој рече дека Бугарија цврсто ќе ги брани својата...

Османи: Остануваме цврсто посветени на имплементација на Договорот за пријателство

Во исклучително пријателски тон поминала средбата помеѓу министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и бугарскиот премиер, Бојко Борисов кои без претходна најава се среднаа утрово...

Борисов: Следните генерации нема да ни простат ако не ги надминеме...

Сите противречности меѓу Бугарија и Република Северна Македонија мора да бидат решени. Следните генерации нема да ни простат ако ја испуштиме оваа голема можност....

Османи и Борисов без најава се сретнаа на аеродромот во Софија

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари средба со премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, без претходна најава. За средбата, Османи информираше на својот фејсбук-профил. Двајцата...

Борисов: Секогаш сме подготвени да им помогнеме на соседите и на...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов истакна дека „Бугарија секогаш е подготвена да им помогне на нејзините најблиски соседи и пријателите“, одговарајќи преку Фејсбук на коментарот...

Заев благодарен на Борисов за вакцините: Ова е исклучителен чин на...

По одлуката за донации на вакцини, премиерот Зоран Заев на Фејсбук објави дека лично му се заблагодарил на бугарскиот премиер Бојко Борисов, како и...

Бугарија: Меркел и Борисов редовно комуницираат, и двајцата сакаат решение со...

Премиерот Бојко Борисов и германската канцеларка, Ангела Меркел, како и нивните тимови, вршат редовна комуникација на сите теми од заеднички интерес. И премиерот Борисов...