Ознака: Бојко Борисов

Борисов дал исказ во полиција за „измислици од пред 13 години“

Поранешниот бугарски премиер и лидер на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, денеска во полиција дал изјава за настани што се случиле во периодот од 2009...

Борисов повикан на разговор во полиција: Се надевам дека ќе излезам...

Поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов добил покана за информативен разговор во Генералниот директорат на полицијата, соопшти тој на брифинг во седиштето на партијата. - Сега ја...

Избори во Бугарија – aнкетите покажуваат мали шанси за победа на...

Во Бугарија денеска се одржуваат предвремени парламентарни избори, бидејќи парламентот, формиран по претходните избори во април, не успеа да формира одржлива коалициска влада. Првичните...

Шоуменот Слави Трифонов во пол-позиција во бугарската изборна трка

Антиелитистичката партија „Има таков народ“ основана од популарниот телевизиски водител Слави Трифонов е во пол-позиција во пресрет на парламентарните избори кои утре ќе се...

Предвремени избори во јули: Граѓанското општество наспроти автократијата во Бугарија

Автор: Радосвета Василева Извор: Рес публика Секако дека Бојко Борисов веќе се жали дека овие избори нема да бидат фер и дека водат кон апокалиптично сценарио...

Ја поддржа ли Заев погрешната страна во Бугарија?

Македонскиот премиер Зоран Заев можеби направи тактичка грешка среќавајќи се со поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов при посетата на Софија неделава, пишува „Имрџинг јуроп“. -...

Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може...

Борисов на средбата со Заев Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, кажа дека...

Борисов: Интеграциите на Македонија и Албанија ни се стратешка цел

Договорот за добрососедство и пријателство од 2017 година е основа на нашите односи. Нашата цел е членство на Македонија и Албанија во Европската унија,...

Борисов се бори за политички опстанок соочен со незадоволството поради корупцијата

Кога САД воведоа санкции за двајца бугарски бизнисмени и разунавач, како и за повеќе од 60 компании, опозиционерот Христо Иванов кој се залага и...

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за двете земји

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев, рече дека тој е еден од најважните бугарски револуционери. - Денес...