Ознака: Бојко Борисов

Борисов: Трифонов е политички страшливец

Слави Трифонов треба да отиде да го земе мандатот и да објасни зошто не може да ја управува државата со 165 пратеници. Ова го...

Борисов ја достави оставката пред Националното Собрание

Бугарскиот премиер Бојко Борисов утрово ја достави оставката пред новоизбраното 45-то Национално собрание на раководениот од него Совет на министри, пренесуваат бугарските медиуми. - Писмото...

Борисов нема да биде кандидат за премиер во новиот кабинет

Бојко Борисов нема да биде предлог на ГЕРБ за нов премиер. Борисов ова лично им го потврди на новинарите по посетата во Велико Трново. -...

Борисов не е за отпишување ниту кога е соочен со навидум...

Нема да успеете сами... ајде да се обединиме, кажа бугарскиот премиер Бојко Борисов, недолго по затворањето на гласачките места на неодамнешните парламентарни избори. Анкетите...

Борисов се откажа од пратеничкиот мандат

Бугарскиот премиер, Бојко Борисов на Фејсбук напиша дека поднел изјава до Централната изборна комисија, соопштувајќи дека одбива да биде пратеник во новиот состав во...

Радев ќе го свика парламентот во уставниот рок, Борисов му нуди...

Бугарскиот претседател Румен Радев ќе го свика новото Национално собрание во рокот утврден во уставот, откако Централната изборна комисија ќе ги објави имињата на...

Борисов се соочува со борба за политички опстанок

Бугарскиот премиер Бојко Борисов се соочува со најголемата битка во неговата политичка кариера по слабиот резултат на вчерашните парламентарни избори, кој не обезбедува отворен...

Борисов повика на формирање на експертска влада

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, на чело на централно-десничарска партија ГЕРБ, според првичните иннформации е победник на вчерашните парламентарни избори. Од обработени 42.47 проценти од...

ГЕРБ на Борисов победи, се очекуваат тешки преговори за формирање на...

Прелиминарни резултати од бугарските парламентарни избори Партијата на бугарскиот премиер Бојко Борисов ГЕРБ освоила 25,7 проценти од гласовите, опозицискиот БСП 17,6 отсто, а партијата на...

Борисов за солидарните вакцини: Ова е добра вест за нас и...

Бугарија ќе добие повеќе од 1,2 милиони дополнителни дози на вакцини против ковид-19 од „Биоентек“ и „Фајзер“ во второто тромесечје, изјави бугарскиот премиер, Бојко...