29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 12:17

Ознака: Бојко Борисов

Борисов: Иницијативата „16 плус 1“ има цел да ја зајакне Европа

Самитот на Кина со земјите од Централа и Источна Европа има за цел да ја зајакне Европа и да им овозможи на помалку развиените...

Владата во Бугарија го „преживеа“ и второто гласање за недоверба

Владејачката коалиција во Бугарија, државата која месецов го завршува претседавањето со ЕУ, „преживеа“ денеска гласање за недоверба, кое го побара опозицијата, обвинувајќи ја владата...

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева  со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на...

Ќе се гради центар за повратници од ИД

Во Албанија ќе се гради центар за повратници од ИД од балканските држави, објавија албански медиуми. Информацијата ја соопштил бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција...

Борисов и Рама разговараа за најтешката тема

Бугарскиот премиер Бојко Борисов по средбата што ја имаше во Тирана со својот албански колега Еди Рама изјави дека 2-3 држави на ЕУ сè...

Борисов: Балканот ќе биде едно од најдобрите места за живот

Бугарскиот премиер Бојко Борисов изјави денеска дека доаѓањето на европските лидери во Софија за Самитот ЕУ-Западен балкан и нивното запознавање со проблемите со кои...

Борисов: Што е можно побрзо да се реши спорот со името

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска од Софија изрази надеж дека што е можно поскоро ќе се реши спорот со името меѓу Македонија и Грција. Борисов...

Македонија и Бугарија на заедничко поклонение во Рим во чест на...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев со делегација на владини претставници како и претставници од Македонската православна црква и Римокатоличката Црква во...

Меркел: Луѓето од Западен Балкан очекуваат конкретни резултати

Луѓето од Западниот Блакан очекуваат и сакаат конкретни и реални резултати за подобрување на нивниот животен стандард, изјави денеска германската канцеларка Ангела Меркел на...