6.9 C
Skopje
29.1.2020 - 17:05

Ознака: Бојко Борисов

Заев: Македонскиот јазик е впишан во сите документи и меѓународни организации

Македонскиот јазик е впишан во сите меѓународни организации, изјави првиот човек на Владата, Зоран Заев, запрашан за негирањето на јазикот од страна на Бугарија. Заев...

Борисов ќе разговара со Трамп за зајакнување на безбедноста

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е во официјална посета на САД, каде денеска ќе има средба со американскиот претседател Доналд Трамп. Во Белата куќа тие...

Македонските поделби околу Преспанскиот договор и ЕУ го загрижуваат Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов е загрижен поради поделбите во македонското општество во врска со Европската Унија, односно околу потпишувањето на Преспанскиот договор, како што...

Грција е втор најголем трговски партнер на Македонија, економските односи бележат...

Премиерот Зоран Заев вечерва оствари средба со премиерот на Република Грција, Кирјакос Мицотакис, на маргините на Самитот во Солун. Премиерите Заев и Мицотакис, заедно...

Заев: Мицотакис ќе се бори нашата земја конечно да го добие...

На самитот во Солун, премиерот Зоран Заев се сретна со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. По средбата, Заев изјави дека добил позитивен одговор од Мицотакис...

Борисов го прифати објаснувањето на Макрон, станувало збор за недоразбирање

Францускиот претседател ме увери дека никогаш не ги критикувал бугарските граѓани, напиша бугарскиот премиер Бојко Борисов на Фејсбук, во врска со веста дека францускиот шеф...

Борисов: Македонија е колку Софија, каков ризик може да биде?

Бугарскиот премиер Бојко Борисов пред почетокот на самитот на лидерите на ЕУ рече дека Македонија и Албанија треба да добијат датум за почеток на...

Наместо договор за интегрирање, добивме одговор за дистанцирање

Бугарскиот државен врв, на итна седница посветена на Македонија, излезе со заклучок дека нема безусловно да го поддржи патот на Македонија кон ЕУ и...

Заев и Борисов во Дојран положија цвеќе пред споменик на бугарски...

Во рамки на посетата на бугарската владина делегација предводена од премиерот, Бојко Борисов, денеска во Дојран се одржа церемонија на откривање на обновениот споменик...

Бојко Борисов: Гоце Делчев е Бугарин

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во текот на денешната посета на Македонија, не заборави да каже дека прашањето за македонскиот национален херој и револуционер Гоце...