23 C
Skopje
22.9.2018 - 21:09

Ознака: Бојко Борисов

Борисов ја губи летната партија шах

По летните одмори владејачката партија ГЕРБ и бугарскиот премиер Бојко Борисов се најдоа во сложена, речиси загубена шаховска позиција. „Магијата“ на премиерот веќе дефинитивно...

Борисов очекува Трговскиот регистар повторно да проработи до крајот на неделава

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска изјави дека кризата во Трговскиот регистар на Бугарија е надмината, откако системот колабираше поради техничка грешка, јави новинската агенција...

Заев и Борисов заедно ќе го одбележат Илинден во Благоевград

Македонскиот премиер Зоран Заев и бугарскиот премиер Бојко Борисов утре во во Благоевград заедно ќе ја одбележат 115–годишнината од Илинденското востание, соопшти владината прес-служба. Двајцата...

Бугарските социјалисти побараа оставка од Борисов и предвремени избори

Бугарската социјалистичка партија (БСП) денеска организираше собир на планината Бузлуџа, од каде побара да се стави крај на сиромаштија и корупцијата. Собирот се организираше...

Тврдината Европа и ксенофобичните Балканци

Доколку погледнеме пошироко на прашањето за мигрантите, ќе дојдеме до заклучок дека ксенофобичноста, за која неоправдано се обвинуваат балканските земји, всушност е „увезена“ од...

Борисов: Иницијативата „16 плус 1“ има цел да ја зајакне Европа

Самитот на Кина со земјите од Централа и Источна Европа има за цел да ја зајакне Европа и да им овозможи на помалку развиените...

Владата во Бугарија го „преживеа“ и второто гласање за недоверба

Владејачката коалиција во Бугарија, државата која месецов го завршува претседавањето со ЕУ, „преживеа“ денеска гласање за недоверба, кое го побара опозицијата, обвинувајќи ја владата...

Иванов: Борисов зазема страна, што не придонесува за конструктивност и соработка

Бугарија треба да бара интензивни контакти и дијалог не само со Владата на Република Македонија туку со сите останати институции како со Претседателот, така...

Борисов и Захариева ги откажаа средбите со Иванов

Средбите на бугарскиот премиер Бојко Борисов и бугарската министерката за надворешни работи Екатерина Захариева  со македонскиот претседател Ѓорге Иванов, кој е во официјална посета на...

Ќе се гради центар за повратници од ИД

Во Албанија ќе се гради центар за повратници од ИД од балканските држави, објавија албански медиуми. Информацијата ја соопштил бугарскиот премиер Бојко Борисов на конференција...