11 C
Skopje
22.10.2020 - 14:17

Ознака: бојкот

Швајцарски поглед на бојкотот на хетерогената српска опозиција

На опозицијата во Србија ѝ недостига личност што обединува, како што е новиот градоначалник на Истанбул, на чија победа се надеваа и веруваа противниците...

Опозицијата почнува со кампања за бојкот на изборите

Некои од опозициските партии во Србија почнаа со кампањата за бојкот на парламентарните избори, која треба да биде продолжување на борбата за нормализација на...

Вучиќ ќе говори за планот за Косово, опозицијата најавува бојкот

Партиите од парламентарната опозиција се поделени околу ставот дали да се учествува на седницата, која му е посветена на Косово В понеделник во Собранието на...

Да се бојкотира или не – прашање е сега!

На седмица до гласањето во вториот круг на претседателските кандидати се чини дека повеќе доминира дилемата „да се излезе или не“ отколку „за кој...

Бојкот на изборите значи поддршка на власта

Прекрстувањето на државата и бришењето на македонизмот не се завршени работи доколку се мобилизираме против тоа. Само масовно учество на претседателските избори ќе го...

Српската опозиција почна со бојкот на Собранието

Пратениците од партиите кои се дел од Сојуз за Србија (СзС), моментално најсилниот опозициски блок, почнаа со бојкот на работата на српскиот парламент. Во...

Српската опозицијата од утре почнува со бојкот на Собранието

Пратениците на опозицискиот Сојуз за Србија (СЗС) ќе ја бојкотираат утрешната седница на српското Собрание, истакнувајќи дека нема да учествуваат во работата и на...

Опозицијата поделена и во бојкотот на Собранието

Некои од партиите во српската опозиција работат на усогласување на заедничката платформа на дејствување и формирање влада на експерти По минатонеделниот неуспешен обид за усогласување...

Опозицијата почнува да го бојкотира српското собрание

Социјалдемократската партија одлучи да ги бојкотира седниците на Собранието на Србија. Претседателот на партијата, Борис Тадиќ, оваа одлука ја објави на Твитер и наведе...

Вучиќ подготвува брзи избори, опозицијата се подготвува за бојкот

Српскиот претседател и претседател на Српската напредна партија (СНС), Александар Вучиќ, завчера имаше состанок со околу 3.000 члена на извршниот одбор, а една од...