Ознака: бојкот

СДСМ: Бојкотот на пописот е кривично дело

Пописот во април ќе се спроведува со целосно почитување на здравствените протоколи и мерки за заштита од коронавирусот. Здравјето на сите, како на граѓаните,...

Ако не се одложи пописот, Левица ќе го бојкотира

Пратеникот на Левица, Борислав Крмов, соопшти дека партијата започнува кампања за одложување на пописот. - Ние бараме пописот да се одложи на 12 месеци, односно...

Матурантите им даваат рок на пратениците за усвојување на барањата

Матурантите од денеска привремено го прекинуваат бојкотот на наставата, давајќи им на пратениците рок до крајот на месецов да ги усвојат нивните барања за...

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот

Матурантите привремено го прекинуваат бојкотот на наставата во периодот од 6 до 12 февруари, како што соопшти вечерва Сојузот на средношколци. Ваквата одлука е донесена...

Царовска: Средношколците имаат право на матура, а МОН има обврска да...

Министерството за образование и наука има законска обврска да им обезбеди право на полагање државна матура на учениците, посебно на оние кои сакаат да...

Продолжува бојкотот на матурантите

Сојузот на средношколци најави дека бојкотот на наставата од страна на матурантите продолжува и денеска. Тие ги повторија тврдењата дека над 70 отсто од матурантите...

Сојузот на средношколци го прогласи бојкотот за успешен

Сојузот на средношколци преку соопштение наведе дека го смета бојкотот на наставата од страна на матурантите за успешен. Во соопштението се тврди дека 78...

Бојкотот на матурантите ќе трае најмалку една недела

Матурантите го бојкотираат почетокот на второто полугодие. Тие бараат да полагаат два наместо четири предмети од државната матура. „Сојузот на средношколци донесе одлука да започне...

Ходаи најави дека матурантите од утре ќе ја бојкотираат наставата

Мнозинството матуранти од утре ќе ја бојкотираат наставата, најави претседателот на Сојузот на средношколци, Бленди Ходаи, во разговорот за телевизија 24. Тој нагласи и дека...

Царовска: Ако бојкотира наставата, изгубените часови може да се одработуваат на...

Министерката за образование и наука Мила Царовска, денес одговарајќи на новинарско прашање дали ќе бидат санкционирани непочитувањата на одлуката за онлајн настава во Дебар,...