16.8 C
Skopje
25.7.2021 - 4:26

Ознака: Бојан Јовановски

Судењето за „Меѓународен сојуз“ продолжува на 26 август

Судењето за „Меѓународен сојуз“ ќе продолжи на 26 август, откако одбраната даваше воведни зборови на денешното рочиште во Основниот кривичен суд. Обвинетата Фросина Ременски рече...

Јовановски тврди дека за „Меѓународен сојуз“ имал владина поддршка, Царовска ќе...

Вицепремиерката Мила Царовска најави тужба за клевета против Бојан Јовановски по неговото сведочење во судот за случајот „Меѓународен сојуз“. Јовановски на денешното рочиште рече дека...

Јовановски: Бизнисмените не се мали деца за да бидат измамени

Проектите за старечки домови, кои според обвинителството се фиктивни, всушност биле реални, со потпишани договори донесени на собрание на невладината организација Меѓународен сојуз и...

Обвинетите во „Меѓународен сојуз“ не чувствуваат вина

Четворицата обвинети истакнаа дека не чувствуваат вина на денешното рочиште за „Меѓународен сојуз“. Првообвинетиот Бојан Јовановски познат како Боки-13, одговори дека „не ги разбира...

Продолжува судењето за Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски

Судско рочиште за предметот кој се однесува на невладината организација Меѓународен сојуз – Скопје на Бојан Јовановски, денеска треба да се одржи во Основниот...

Бојан Јовановски: Ќе ме спречат само ако посегнат по мојот живот

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски преку писмо соопшти дека кривично ќе гони 40-на функционери и бизнисмени поради злоупотреба на службената положба, лажен исказ...

Бојан Јованоски пријавил десетици функционери и бизнисмени

Бојан Јовановски, познат како Боки 13 денеска повторно беше спроведен од истражниот затвор „Скопје” до обвинителството, каде што поднесува кривични пријави, објавија повеќе медиуми. Станува...

Бојан Јовановски повторно дава исказ во обвинителството

Осудениот во случајот „Рекет“ Бојан Јовановски продолжи со поднесување кривични пријави во скопското обвинителство поврзани со предметите „Рекет“ и „Меѓународен сојуз“. Како што истакна неговиот...

И Јовановски побара изземање на Русковска, одложено судењето за „Меѓународен сојуз“

Судењето за „Меѓународен сојуз“ денеска беше одложено откако на барањето на Фросина Ременски за изземање на обвинителката Вилма Русковска се приклучи и Бојан Јовановски. И...

Јовановски и Ременски седнуваат на обвинителна клупа за „Меѓународен сојуз“

Бојан Јовановски познат како Боки 13 и пратеничката Фросина Ременски денеска ќе седнат на обвинителна клупа на судењето за „Меѓународен сојуз“, кое почнува во...