Ознака: бојан маричиќ

Маричиќ: Извештајот е најсилен доказ дека владата ја трансформира земјата по...

Последниот Извештај на Европската комисија за земјава претставува најсилен доказ за посветеноста на Владата да ја трансформира Северна Македонија по европски терк и да...

Маричиќ на средба со членовите на ДКСК

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска беше во посета на Државната комисија за спречување на корупцијата каде се сретна со претседателката и членовите на...

ГРЕКО цени дека Македонија напредува во борбата со корупцијата

Новиот извештај на ГРЕКО нотира напредок во борбата со корупцијата во Македонија. - Ја напуштивме групата на глобално незадоволителни држави. Ова е голем упех за...

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан Маричиќ, одговарајќи на новинарско...

Маричиќ – Гир: ЕУ ќе биде партнер во спроведување на реформите...

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со новиот амбасадор и шеф на Делегацијата на ЕУ во Република Северна Македонија, Дејвид Гир. Посакувајќи му...

Добрата регионална соработка подразбира ширење на духот на европските вредности

Маричиќ – Брегу Министерот за правда, Бојан Маричиќ, имаше средба со генералната секретарка на Советот за регионална соработка (РЦЦ), Мајлинда Брегу, која во моментот е...

Маричиќ очекува поддршка од Германија за креирање Кривичен законик

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорката на Сојузна Република Германија, Анке Холштајн. Министерот за правда се заблагодари за поддршката од Сојузна...

Маричиќ разговараше за реформите во правосудството со претседателката на Антикорупциска

Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска и Владимир Георгиев,...

Маричиќ: Прочистувањето на правосудството треба да биде објективно и непристрасно

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, го одржа првиот брифинг за медиумите на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе...

Најавен законот за попис кој ќе овозможи пребројување на населението догодина

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годинава ќе биде донесен Законот за попис, за пребројувањето на населението да може да...