Ознака: бојан маричиќ

Маричиќ: Проблемот со Бугарија може да се реши низ дијалог

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за угледниот словенечки весник „Дело“ истакна на важноста проширувањето на Европската Унија да се одвива по претходно...

Маричиќ: Владата не се меша во „Монструм“ и „Диво Насеље

Министерот за правда, Бојан Маричиќ соопшти дека Владата треба преку писмо да побара од ЕУ, мониторинг или набљудување на судските процеси „Монструм“, „Диво Насеље“,...

Маричиќ: Договорот помеѓу Заев и Гаши не може да влијае на...

„Диво Насеље“, „Монструм“, „Алфа“ и „Малиот Алмир“ се меѓу судските случаи ставени во договорот што го потпишаа лидерот на СДСМ Зоран Заев и претседателот...

Маричиќ од Брдо: ЕУ да го врати проширувањето на својата агенда

Министерот за правда Бојан Маричиќ се обрати во двете работни сесии на средбата на министри, која се одржа во рамки на министерскиот форум за...

Маричиќ: Академијата e гаранција дека во правосудството ќе влезат најдобрите кадри

На свечениот настан што се одржа по повод 15-годишнината од основањето на Академијата за судии и јавни обвинители, министерот за правда, Бојан Маричиќ, во...

Маричиќ: Политичарите, но и дел од судиите и обвинителите треба да...

Интересот на граѓаните е да има функционални институции, а за тоа мора и политичарите, но дел и судиите и јавните обвинители да преземат одговорност,...

Се воведува ново кривично дело – безобзирно управување со моторно возило

Според најавите на министерот Бојан Маричиќ Се воведува кривичното дело „безобзирно управување со моторно возило", за што се пропишува затворска казна и до три години,...

Маричиќ: Не можам да бидам рамнодушен за условната казна за несреќата...

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, очекува праведна одлука на повисоките судови во врска со случајот во кој Основниот суд во Охрид пресудил возачот што...

Маричиќ: Реформите кои ги преземаме во правосудството даваат резултат

Министерот за правда Бојан Маричиќ во пораката до граѓаните по повод Европскиот ден на правдата, напиша дека големиот број чекори кои се преземаа за...

Заев: Потврда од казнената евиденција од денес ќе се вади по...

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за правда Бојан Маричиќ и претседателот на Основниот суд во Кавадарци, Лазар Нанев, денеска одржаа заедничка прес-конференција на...