29.8 C
Skopje
16.9.2021 - 17:44

Ознака: бојан маричиќ

Маричиќ: Со помош на партнерските земји целосно ќе го дигитализираме судството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, во своето обраќање на конференцијата „Ефикасност на работата на судии и судска администрација“, кажа дека планот за дигитализација на...

Маричиќ: Државата вложува напори во борбата против нелегалните финансиски текови

Министерот за правда Бојан Маричиќ преку видеоврска се обрати на 30. сесија на Комисијата за спречување на криминал и кривична правда на Канцеларијата на...

Маричиќ: Судовите се ослободуваат од притисоци и испорачуваат правда

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска изјави дека е задоволен што динамиката на реформи во правосудството се зголемува. Според Маричиќ, преку дигитализацијата ќе се надминат...

Маричиќ и Адеми разговараа за остварувањето на надлежностите на Врховниот суд

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, оствари работна средба со претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми. На првата средба по изборот на Адеми за прв...

Маричиќ од Брисел ја повика дијаспората масовно да се попише

Министерот за правда Бојан Маричиќ во Брисел имаше средба со претставници на дијаспората, а се разговараше за претстојниот попис. Министерот ги повика сите масовно да...

Маричиќ: Има надеж годинава да ги започнеме преговорите за членство

Во рамки на посетата на Брисел, министерот за правда Бојан Маричиќ оствари средба и со еврокомесарот за финансии, Јоханес Хан, на која разговарале за...

Маричиќ порачува дека ќе се дигитализираат над 100 судови во Македонија

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел имаше две одделни средби со европратеникот и претседавачот на ЛИБЕ Комитетот, Хуан Фернардо Лопе Агулар, и...

Маричиќ : Почетокот на преговорите со ЕУ ќе донесе позитивни промени

Министерот за правда Бојан Маричиќ денес во Брисел одржа брифинг со Центарот за европска политика, каде го повтори ставот на Владата дека постои разочарување...

Маричиќ: Посветени на европската агенда, засилено спроведуваме реформи

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денеска во Брисел се сретна со потпретседателката на Европската комисија за транспарентност и вредности, Вера Јурова. Како што информираат од...

Маричиќ: Имаме обврска да обезбедиме еднакво учество на лицата со попреченост...

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на „Промоцијата на наодите од мониторингот на парламентарните избори и гласањето на лица со попреченост“ кажа дека...