Ознака: бојан маричиќ

Маричиќ разговараше за реформите во правосудството со претседателката на Антикорупциска

Плодна дискусија за соработка се разви на денешната средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска и Владимир Георгиев,...

Маричиќ: Прочистувањето на правосудството треба да биде објективно и непристрасно

Mинистерот за правда, Бојан Маричиќ, го одржа првиот брифинг за медиумите на кој ја претстави реформската агенда на Министерството за правда и даде повеќе...

Најавен законот за попис кој ќе овозможи пребројување на населението догодина

Министерот за правда Бојан Маричиќ најави дека до крајот на годинава ќе биде донесен Законот за попис, за пребројувањето на населението да може да...

Маричиќ и Русковска разговараа за кадровско зајакнување на обвинителството за поефикасна...

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со основната јавна обвинителка за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска. На средбата со обвинителката Русковска,...

Маричиќ: Граѓанското општество ќе биде партнер во реформите во правосудството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, се сретна со претставници на повеќе граѓански организации кои се дел од Блупринт групата за реформи во правосудството. Со Блупринт...

Маричиќ најави ветинг во судството

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, најави ветинг во правосудството, иако вели дека е свесен дека тој процес нема да биде завршен за само неколку...

Mинистерот за правда на средба со албанскиот амбасадор

Денеска во Министерството за правда се оствари средба помеѓу министерот Бојан Маричиќ и амбасадорот на Република Албанија во Република Северна Македонија, Фатос Река. Поаѓајќи од...

Маричиќ: Модел за прочистување на правосудството во првите 100 дена

Денеска во просториите на Министерството за правда се изврши официјалното примопредавање на функцијата министер за правда. Новоименуваниот министер за правда, Бојан Маричиќ, денеска ја...

Македонија го почна маратонот што ќе трае долго време

Македонија вчера го почна скрининг-процесот за пристапување во Европската Унија. Во Европската комисија во Брисел се наоѓа 40-члена делегација, составена од експерти од надлежните...

Османи: Преговорите се процес на трансформација на нашето општество во европско

Основната функција на процесот на преговори е нашата подготовка за членство. Тоа е еден од најважните административно политички операции, низ кои поминале сите земји-членки...