1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 13:32

Ознака: бојан маричиќ

Германија останува силен поддржувач на Македонија во евроинтеграцискиот процес

Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ се сретна со германската министерка во земјава, Анке Холштајн. На средбата се разговараше за напредокот во...

Маричиќ: Не можеме да прифатиме јазикот да биде услов за почеток...

Ние не можеме да прифатиме македонскиот јазик да биде услов за почеток на преговорите со Европската Унија, истакна вечерва вицепремиерот за европски прашања, Бојан...

ВМРО ДПМНЕ до Маричиќ: Кој друг освен Македонија да се интересира...

Маричиќ уште првиот ден како продолжение од својот функционерски стаж јавно се огради од македонското малцинство во Бугарија додека клима со главата на бугарските...

Маричиќ вели дека не е на Македонија да кажува каде и...

Изјаснувањето и дефинирањето на тоа каква етничка заедница егзистира во која било од државите во регионот мислам дека не би било продуктивно во овој...

Адвокатите на Мијалков бараат истрага за Маричиќ поради мешање во судството

Поранешниот главен обвинител Љупчко Шврговски, кој сега е адвокат на Сашо Мијалков бара од Обвинителството да го гони министерот за правда Бојан Мартичиќ за...

Маричиќ: Одлуката за пуштање на Мијалков ја намалува и онака разнишаната...

Одлуката на Апелациониот суд во Скопје да го пушти од притвор Сашо Мијалков ја намалува и онака разнишаната доверба на граѓаните во судовите, порача...

Маричиќ го повлече списокот за помилување на затвореници

Министерот за правда, Бојан Маричиќ, го повлекува списокот со предлогот за помилување. Маричиќ испрати допис до претседателот Стево Пендаровски во кој посочува дека целокупниот...

Маричиќ уверува дека спорните имиња ќе изостанат, Нухиу се оградува од...

Министерот за правда не дава никакви помилувања, ниедно спорно име нема да се најде на листите, вели министерот Бојан Маричиќ во врска со објавите...

Маричиќ: Проблемот со Бугарија може да се реши низ дијалог

Министерот за правда Бојан Маричиќ во интервју за угледниот словенечки весник „Дело“ истакна на важноста проширувањето на Европската Унија да се одвива по претходно...

Маричиќ: Владата не се меша во „Монструм“ и „Диво Насеље

Министерот за правда, Бојан Маричиќ соопшти дека Владата треба преку писмо да побара од ЕУ, мониторинг или набљудување на судските процеси „Монструм“, „Диво Насеље“,...