13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 22:55

Ознака: бошњаковски

Прекршувањето на Законот за знамињата се санкционира

По настанот во Охрид кога фолклорна група развеа албанско знаме на Самоиловата тврдина, а откако вицепремиерот Бујар Османи изјави дека знамето на Албанија може...

Децата кои не се вакцинирани нема да се запишуваат во училиште

Од оваа учебна година нема да можат да се запишат во училиште првачиња за коишто нема да биде доставен картон за вакцинација, рече портпаролот...

Бошњаковски: Владата не се меша во работата на верските заедници

Македонија е секуларна држава и Владата не се меша во работата на верските заедници, изјави денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во врска со вчерашните...

Бошњаковски: ВМРО-ДПМНЕ до утре ќе ги достави предлозите за СЈО, задутре...

ВМРО-ДПМНЕ до утре треба да ги достави предлозите во врска со законот за Специјалното јавно обвинителство, а задутре, в петок, е закажана нова средба...

Бошњаковски: Ако се утврди протекционизам при вработувањата, ќе се реагира

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски денеска изјави дека откако ќе биде направена анализата околу актуелните вработувања на лица блиски на функционери и пратеници, доколку се...

Владата ќе чека да заврши истрагата за вакцините, потоа ќе одлучи...

Владата ќе чека да заврши истрагата што ја покрена Основното јавно обвинителство за евентуални неправилности при увозот, дистрибуцијата и употребата на вакцината МРП, а...

Бошњаковски: Деновиве ќе биде доставено барањето за екстрадиција на Груевски

До унгарското Министерство за правда деновиве ќе биде доставено барањето со целокупната документација за екстрадиција на поранешниот премиер Никола Груевски, изјави денеска владиниот портпарол...

Бошњаковски: Се бара решение за Детската кардиохирургија

Владата и Министерството за здравство не преговараат со никого за преземање на Детската кардиохирургија, истакна владиниот протпарол Миле Бошњаковски во одговор на новинарско прашање...

Бошњаковски: Потребен е национален консензус за уставните амандмани

Владата ќе пристапи на изработка на уставните амандмани дури откако ќе заврши работата во Собранието со изгласување на потребата за нивно изготвување и најдобро...

Интенција е да се обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, вели...

Собранието и сите политички партии треба да ја следат волјата на граѓаните искажана на референдумот. Процесот во моментот е во Собранието и интенцијата е...