28.2 C
Skopje
21.8.2019 - 13:59

Ознака: Босна

Босна се мачи со одливот на мозоци кон ЕУ

Илјадници луѓе во Босна учат германски јазик. Поради недостиг од можности во својата земја, талентираните млади Босанци емигрираат во ЕУ, надевајќи се на посветла...

Нови воени бази од Австралија до Босна

СВЕТСКИТЕ СУПЕРСИЛИ ГИ ШИРАТ СВОИТЕ СФЕРИ НА ИНТЕРЕС Изградбата на воени бази и трките за вооружување се новите алатки за борба за надмоќ на светските...

Одлични критики за претставата „Немам каде да се вратам“ во Босна

Во рамките на фестивалот за аматерски театри „Фестивал на фестивалите“ во Требиње, Босна и Херцеговина, групата „Кунстверкштат“ на Младинскиот образовен форум ја одигра претставата...

Семејството на исчезнатото дете од Босна стравува од најлошото

Продолжува драмата со потрагата по исчезнатото 6-годишно момче, кое пред два дена падна во надојдената река Босна. Семејството се сомнева дека тоа е затрупано...

Потрага по шестгодишно дете кое исчезна во поплавите во Босна

Продолжува потрагата по шестгодишното дете кое вчера исчезна во надојдената вода при поплавите кои што ја зафатија Босна и Херцеговина. Вчера попладне спасителите детално...

Што ќе добие НАТО од Македонија, Црна Гора и од Босна...

Повеќепати досега се анализирани плусовите и минусите на земјите-кандидати за НАТО, откога ќе се зачленат во воената алијанса. Фокусите на таквите анализи се различни,...

ЕК: Косово да ги повлече царините кон Србија и Босна

По одлуката на косовската Влада да ги зголеми царините за производи од Србија и Босна и Херцеговина за десет отсто, Европската комисија денеска побара...

Две лица загинаа, а едно е тешко повредено при судир на...

Две лица загинаа, а трето е сериозно повредено, при судар на два товарни воза во јужниот дел на Босна, информира локалната полиција. Несреќата се случила...

Во Босна е потребно поголемо присуство на САД и на НАТО

Со бранот на ширењето на национализмот низ Европа и нагласеното руско влијание, повторно се загреваат и етничките страсти во БиХ, пишува „Вашингтон пост“ Европа и...