1.4 C
Skopje
16.12.2019 - 1:47

Ознака: Босна и Херцеговина

Босанската полиција ги дислоцира мигрантите од границата со Хрватска

Властите во Босна и Херцеговина соопштија дека десетици мигранти кои со денови кампуваа близу границата со Хрватска, се префрлени во центарот за мигранти во...

Над 20.000 мигранти влегле во БиХ од почетокот на годината

Бројот на илегалните мигранти, кои влегле во Босна и Херцеговина и биле регистрирани од надлежните органи од почетокот на оваа година, достигна над 20.000...

Германски упад на балканскиот пазар на трудот

Поради либерализацијата на пазарот на трудот во Германија од наредната година БиХ би можела да остане без голем број работници Државите од Западен Балкан се...

Масовно откажување од босанското државјанство

Од државјанството на Босна и Херцеговина досега се откажале вкупно 77.958 луѓе, од кои во 2017 година тоа го направиле 4.365 лица, потврди Министерството...

Мигрантите блокирани во воз!

Околу 200 мигранти што се наоѓаат во Велика Кладуша го блокираа граничниот премин Маљевац, незадоволни од одлуката на безбедносните служби со која им се...

Зовриен босански лонец

Прогласувањето за „персона нон грата“ на новоизбраниот хрватски член на Претседателството на БиХ нема правна основа, тоа во основа ја претставува и идната политика...

Опозицијата бара рачно пребројување на гласовите

Соединетите Американски Држави искажаа загриженост поради изборните неправилности во Босна и Херцеговина и ги повикаа тамошните институции да се ангажираат околу преиспитување на неправилностите...

Избори за останување или за заминување на Милорад Додик!

Осмите општи избори во Босна и Херцеговина, како и сите претходни, се одржуваат во атмосфера на длабока национална и етничка поделба Граѓаните на Босна и...

Мигрантите носат оружје и провалуваат во приватни објекти

Од Министерството за внатрешни работи на кантонот Сараево извршиле претрес кај мигрантите на повеќе локации, а кај две лица било пронајдено поголемо количество оружје...

Ќе се реконструира и прошири булеварот Босна и Херцеговина

Багерите почнаа со копање и го означија почетокот на изградбата на новопроектираниот булевар Босна и Херцеговина, и тоа на потегот од раскрсницата со булеварот...