12.2 C
Skopje
8.12.2019 - 16:02

Ознака: Босна и Херцеговина

Грабар-Китаровиќ: БиХ е нестабилна земја под контрола на милитантниот ислам

Претседателката на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ, изјави дека Босна и Херцеговина е нестабилна земја под контрола на милитантниот ислам, јави хрватскиот портал „Индекс“. За време на...

Во БиХ ретко се плаќа алиментација

Босна и Херцеговина Околу 70 отсто од родителите во Република Српска не плаќаат редовно алиментација, дваесет отсто плаќаат повремено, а само 6,9 отсто го плаќаат...

Ентитетската војна продолжува во учебниците по историја

Босна и Херцеговина Секоја страна во Босна и Херцеговина го кажува својот дел од приказната и избегнува да се соочи со фактите што се однесуваат...

Србија сака да ја присвои југословенската амбасада во Москва

Србија сака да го преземе објектот на поранешната амбасада на Југославија во Москва, чија вредност се проценува на 16 милиони долари, но на тоа...

Декларација за европска интеграција на Балканот

Со усвојувањето на декларацијата за целосна интеграција на регионот во ЕУ заврши и едногодишното претседавање на Босна и Херцеговина со СЕЕЦП. Декларацијата ја нагласи потребата...

Без пасош за неплатена алиментација

Предлог-измената на Законот за патните исправи во Босна и Херцеговина, со која лицата што не платиле алиментација не можат да добијат пасош, а доколку...

Ердоган бара испорака на ѓуленистите во БиХ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган од членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина побарал од властите на оваа земја да бидат испорачани сите турски...

Националната опера и балет со „Кармина Бурана“ ќе гостува во Босна...

Денеска, 5 јули, во 11 часот во сараевскиот „Дом на млади“ беше одржана прес-конференција за медиумите на која беше најавен музичко-сценскиот спектакл „Кармина Бурана“...

Сексистичка апликација за промоција на Бања Лука

Изработката на интернет-апликацијата на која се прикажани седум жени со пораката „Овде е 7/1“, што е направена во соработката со градот Бања Лука, предизвика...

Додик се залага за формирање жандармерија

Република Српска ќе формира жандармерија што ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните. Резервниот состав на полицијата би можел да биде корисен и ќе може...