5.4 C
Skopje
14.12.2019 - 20:50

Ознака: Босна и Херцеговина

Пограничен спор за складирање на нуклеарниот отпад

Босна и Херцеговина Властите во Сараево најавуваат поведување постапка пред арбитражниот суд по обелоденувањето на одлуката на хрватските државни органи дека локацијата во Двор, која...

Босанските дрвокрадци европски рекордери во нелегална сеча!

Од поднесените пријави за нелегална сеча во Република Српска се решени само два отсто од предметите Босна и Херцеговина е европски рекордер според нелегалната сеча...

Една година без власт на државно ниво

Босна и Херцеговина, последните 25 години, при конституирањето на власта секогаш била поблиска до партиските и личните интереси на политичарите, отколку до јавниот интерес Една...

Дополнителни десет милиони евра од ЕУ наменети за мигрантите во БиХ

Европската комисија ќе ѝ додели уште 10 милиони евра на Босна и Херцеговина во решавање на проблемите поради зголемениот број мигранти и бегалци. Со тоа,...

Невладиниот сектор поделен и неефикасен

Германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ во својот текст за влијанието на цивилното општество во Босна и Херцеговина и во Косово, пишува дека невладиниот сектор...

Секоја чета со свое боречко здружение

Во Федерацијата Босна и Херцеговина има повеќе од 1.600 здруженија на борци, а со новиот закон за боречки организации може да згаснат 70 отсто...

Мигрантите на балканската маршрута изложени на полициско насилство

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА „Се смееја додека нѐ тепаа“ е насловот на текстот што го објави „Шпигел“, чиј автор престојувал во Бихаќ, кој посочува на насилството...

Постигнат напредок за формирање на федералната влада

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Спогодбата на лидерите на политичките партии во Босна и Херцеговина за формирање нов совет на министри на БиХ, со посредство на специјалниот...

Ќе се прошири ли конечно булеварот Босна и Херцеговина

По цело лето мирување, конечно повторно почнаа градежните активности на проширувањето на булеварот Босна и Херцеговина во општината Бутел. Работите почнаа со сечење на...

Изјавата на Китаровиќ предизвика бура реакции во БиХ

Босна и Херцеговина По демантот на претседателката на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ за изјавата, која ја даде при посетата на Израел, дека „Босна и Херцеговина е...