Ознака: Босна и Херцеговина

Земјотрес од 3,5 степени ја погоди Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 3,5 степени според Рихтеровата скала е регистриран утрово во областа Невесиње, Босна и Херцеговина. Епицентарот бил на 12 километри јужно од...

По Албанија утрово се тресеше и Босна и Херцеговина

Два земјотреси рано утрово ја потресоа Босна и Херцеговина. Епицентарот на потресите бил на местото на епицентарот на неодамншениот потрес, кој пред неколку дена...

Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и...

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Босна и Херцеговина и на Малезија во Република Северна Македонија. Истакнувајќи дека Босна и...

Бихаќ под мигрантска опсада

Шухрет Фазлиќ, градоначалник на Бихаќ, нагласува дека неговиот кантон повеќе не сака и не може да ја сноси одговорноста за мигрантската криза во земјата Поради...

Казна или покајание за жените на ИД!

Жените што сакаат да се вратат во БиХ ќе бидат третирани во согласност со меѓународните конвенции, а оние што биле припаднички на Исламската држава...

„Темпираната бомба“ на Макрон предизвика дипломатски скандал

Францускиот претседател Емануел Макрон предизвика огромно незадоволство откако ја етикетираше Босна и Херцеговина како „темпирана бомба“, пишува „Политико“. Во Сараево, хрватскиот претставник во Претседателството на...

Србите се плашат од доселување на мигрантите

Проблемот со мигрантите во БиХ доби и меѓуетнички карактер, а кај месното население се пренесе стравот од можно доселување на странците во местата каде...

Додик: Му благодарам на Макрон што соопшти дека БиХ е темпирана...

Српскиот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека му е благодарен на францускиот претседател Емануел Макрон за неговата изјава дека...

Легализација на канабисот ќе го развие медицинскиот туризам

Заболените лица во БиХ го набавуваат маслото од Косово и од Словенија Босна и Херцеговина е сѐ поблиску до одобрување на одгледување на канабисот во...

Земјотрес од 5,1 степен во Босна и Херцеговина

Земјотрес со интензитет од 5,1 степени по Рихтеровата скала, ја погоди попладнево централната област на БиХ и се почувствува и во Сараево. Земјотресот бил регистриран...