3.2 C
Skopje
8.12.2019 - 20:59

Ознака: Босна и Херцеговина

Додик идентификува 40 британски специјалци во РС

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, во својот последен телевизиски настап повторно говореше за присуството на 40 британски специјалци што дејствуваат на социјалните мрежи...

Британците загрижени за руското влијание

Русија во Босна и Херцеговина ги поддржува српските паравоени структури и е силен сојузник на претседателот на Република Српска, Милорад Додик, се наведува, меѓу...

Во Босна кинески играчки повлечени од продажба

Шест видови производи се повлечени од пазарот во Босна и Херцеговина изминатиот месец, за кои е утврдено дека нивното користење е ризично. Од нив,...

Селма Алиспахиќ – актерка на Европа

Култната актерка од Босна и Херцеговина Селма Алиспахиќ е добитничка на престижното меѓународно признание „Актер на Европа“ на 16-то издание на истоимениот Интернационален театарски...

БиХ сѐ поизложена на трговија со луѓе

Состојбата со трговијата со луѓе во Босна и Херцеговина е полоша од онаа што била во претходните години, пишува во најновиот извештај на Стејт...

Додик ја обвини Британија дека сака да ја дестабилизира БиХ

Претседателот на Република Српска, Милорад Додик, ја обвини Британија дека се обидува да ја дестабилизира Босна и Херцеговина, и дека за таа цел испратила...

Сараевската власт и полицијата против визуелното загадување

Стручната јавност се противи на акцијата за бришење на графитите од сараевските улици и посочува и на други проблеми со кои се нагрдува градскиот...

Брисел ја деблокираше помошта од 1,5 милиони евра за БиХ заради...

Европската комисија денеска соопшти дека доделила финансиска помош од 1,5 милиони евра за Босна и Херрцеговина со цел да и помогне да се справи...

Австрија бара воена заштита на границите кон БиХ

Сѐ поголемиот број мигранти што поминуваат низ маршрутата што води низ Босна и Херцеговина и Хрватска ги заостри односите со соседните земји од Европската...

БиХ под (ин)директно влијание на трговската војна

Доколку трговската војна во врска со челикот и со алуминиумот меѓу САД и другите земји од светот продолжи, последиците од неа би можеле да...