10.8 C
Skopje
24.10.2021 - 11:02

Ознака: Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 4,5 степени во Босна и Херцеговина

Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Босна и Херцеговина. Според Евро-медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ), земјотресот е регистриран на 19 километри...

Во Босна и Херцегодвина откриен првиот случај на гама сојот

Во Босна и Херцеговина откриен е прв случај на гама сојот на коронавирусот, изјави шефот на лабораторијата за молекуларно-генетски и форензички истражувања, Теуфик Голетиќ. Тој...

Мешаните бракови стануваат реткост

Деградацијата на меѓунационалните односи во БиХ и поранешната југословенска заедница влијаела на намалување на меѓунационалните врски, особено од почетокот на 1990 година На подрачјето на...

Командант на босанската армија осуден за убиство на 27 хрватски цивили

Судот на Босна и Херцеговина го осуди поранешниот командант на босанската армија, Енвер Буза на осум години затвор за убиство на 27 хрватски цивили...

Уставниот суд на Босна и Херцеговина ги вакцинира вработените во Србија

Сите вработени во Уставниот суд на Босна и Херцеговина успеаја да се вакцинираат против коронавирусот, но вакцината ја примија во Србија наместо во својата...

Турција ѝ донира 30.000 вакцини на Босна и Херцеговина

Турција најави донација на 30.000 вакцини против коронавирус на Босна и Херцеговина. Донацијата е дел од договорот постигнат од членовите на претседателството на БиХ со...

Заев прими благодарница од Босна и Херцеговина за помошта после земјотресот

Премиерот Зоран Заев денеска го прими амбасадорот на Босна и Херцеговина во нашата земја Драган Јаќимовиќ. Aмбасадорот Јаќимовиќ, во име на Амбасадата на Босна и...

Во Босна и Херцеговина голем скок на бројот на заразени со...

Во Босна и Херцеговина, голем скок на новоинфицирани со коронавирус, соопштуваат официјалните власти. Според податоците на заводот за јавно здравство, по спроведените тестирања на нешто...

Разбојници во Босна и Херцеговина украле два и пол тона кафе

Ноќта помеѓу вторникот и средата, засега непознати лица ги ограбиле производствениот погон и магацинот на компанијата „Маркафе“ од Кисељак во Босна и Херцеговина, носејќи...

Во БиХ потврдени четири нови случаи на британскиoт вид коронавирус

Шефот на лабораторијата на Факултетот за ветеринарна медицина во Сараево, Теуфик Голетиќ, изјави дека во лабораторијата биле секвенционирани 10 примероци од луѓе, од кои...