Ознака: Босна и Херцеговина

Уставниот суд на Босна и Херцеговина ги вакцинира вработените во Србија

Сите вработени во Уставниот суд на Босна и Херцеговина успеаја да се вакцинираат против коронавирусот, но вакцината ја примија во Србија наместо во својата...

Турција ѝ донира 30.000 вакцини на Босна и Херцеговина

Турција најави донација на 30.000 вакцини против коронавирус на Босна и Херцеговина. Донацијата е дел од договорот постигнат од членовите на претседателството на БиХ со...

Заев прими благодарница од Босна и Херцеговина за помошта после земјотресот

Премиерот Зоран Заев денеска го прими амбасадорот на Босна и Херцеговина во нашата земја Драган Јаќимовиќ. Aмбасадорот Јаќимовиќ, во име на Амбасадата на Босна и...

Во Босна и Херцеговина голем скок на бројот на заразени со...

Во Босна и Херцеговина, голем скок на новоинфицирани со коронавирус, соопштуваат официјалните власти. Според податоците на заводот за јавно здравство, по спроведените тестирања на нешто...

Разбојници во Босна и Херцеговина украле два и пол тона кафе

Ноќта помеѓу вторникот и средата, засега непознати лица ги ограбиле производствениот погон и магацинот на компанијата „Маркафе“ од Кисељак во Босна и Херцеговина, носејќи...

Во БиХ потврдени четири нови случаи на британскиoт вид коронавирус

Шефот на лабораторијата на Факултетот за ветеринарна медицина во Сараево, Теуфик Голетиќ, изјави дека во лабораторијата биле секвенционирани 10 примероци од луѓе, од кои...

Османи утре во работна посета на Босна и Херцеговина

Како дел од неговата турнеја на регионот, министерот за надворешни работи Бујар Османи утре ќе престојува во работна посета на Босна и Херцеговина. Во рамките...

Коалицијата на српски партии во Мостар одби да се сретне со...

Коалицијата на српски партии во Мостар „Остани тука – заедно за нашиот Мостар“ одби да се состане со високиот претставник во БиХ, Валентин Инцко....

Лавров се сретна само со Додик

БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА Членовите на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ и Шефик Џаферовиќ, одбија да присуствуваат на состанокот со рускиот министер за надворешни...

Бајден со порака до БиХ по повод Дејтонскиот мировен договор

По повод 25-годишнината од потпишувањето на Дејтонскиот мировен договор, се огласи новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден. - Денеска се придружувам на меѓународната заедница и...