Ознака: борци

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски пасоши завршиле кај криминални...

Борците на ИСИС во „домашен карантин“

Во Македонија никој нема точен податок дали и колку припадници на ИСИС се вратиле во државата од почетокот на пандемијата, ниту, пак, дали тие...

„Уличните херои“ ги мобилизираат борците за правда во државата!

Солидаризирањето со сторителот на тројното убиство во Сплит е порака за нефункционалното општество во спроведувањето на правдата, сметаат експертите Тројното убиство во Сплит не е...

Борците и пензионерите на прием кај градоначалничката Петровска во Битола

По повод празникот 4 Ноември, денот на ослободувањето на Битола, денеска градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, ја посетија делегации на борците и Здружението на...

И партиски гласачи на списокот од 593.597 поранешни борци!

Допишувањето на имињата во боречките регистри е дел од политичкиот проект за создавање политичка гласачка инфраструктура, која преку гласање на изборите го враќа долгот...

Од Сирија во Косово вратени 110 лица, меѓу кои и четворица...

Во текот на минатата ноќ од Сирија во Косово се вратиле 110 косовски државјани, меѓу кои четворица борци на терористичката џихадистичка група Исламска држава...

Пристигнуваат вдовици на борците на ИСИЛ

Паралелно со овие подготовки, се разгледуваат и сите правни механизми за евентуално санкционирање на жените што му дале поддршка на ИСИЛ, но се подготвува...

Жената веќе не е само пред штафелајот

Во „Чифте-амам“, по повод 8 Март, утревечер ќе биде отворена изложба на дела создадени под инспирација од девојки, жени, мајки, љубовници, борци... „Рахела“ од Димче...

Германија планира да им одземе пасоши на борци на ИД

Германија има намера на борците на Исламската држава да им ги одземе државјанствата, пренесуваат германски медиуми. Планот, за кој се договориле министерот за внатрешни работи...

Турската армија елиминира 11 курдски борци

Турската армија уби 11 курдски војници во турскиот пограничен округ Хатај. - Припадници на турските безбедносни сили, со поддршка од воздух, отворија оган и ги...