38.8 C
Skopje
27.7.2021 - 19:16

Ознака: Борут Пахор

Борут Пахор во дводневна посета на Македонија

Словенечкиот претседател Борут Пахор денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Македонија на покана претседателот на Македонија Стево Пендаровски. Пахор ќе биде...

Пахор: Проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан ги намалува безбедносните ризици

Словенечкиот претседател, Борут Пахор, изјави дека го поддржува геополитичкиот приоритет на сегашниот самит на вишеградската група. По состанокот на вишеградската група во замокот Лани,...

Чавушоглу против доделувањето посебен статус на Турција во Европската Унија

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу не се согласува со словенечкиот претседател Борут Пахор, кој побара доделување „посебен статус“ на Турција во Европската...

Економската соработка и активностите во НАТО во фокус на средбата Заев-Пахор

Во рамките на официјалната посета на Словенија, претседателот на Владата, Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев...

Србија: Опозицијата ја бојкотираше седницата на Парламентот на која говореше Пахор

Речиси сите пратеници од српската опозиција одлучија денеска да не присуствуваат на посебната седница на Парламентот, на која говореше претседателот на Словенија, Борут Пахор. Пратениците...

Пахор: Западен Балкан мора да биде поатрактивен за ЕУ

Претседателот на Словенија, Борут Пахор на Конференција на Јадранскиот парламент изјави дека земјите од Западен Балкан треба да работат на тоа да станат поатрактивни...

Подем на радикални групи и организации на Балканот

И во нашата држава е забележана појавата на слични ултрадесничарски групи. Според извори во надлежните институции, тие им се познати на органите за безбедност...