19.8 C
Skopje
28.9.2021 - 9:30

Ознака: Борут Пахор

Словенија подготвена да понуди помош по трагедијата во Тетово

Претседателот Стево Пендаровски оствари телефонски разговор со словенечкиот колега Борут Пахор. - Во разговорот, претседателот Пахор во свое лично име и во име на граѓаните...

Македонија направи сè, а не доби ништо за возврат од ЕУ

Словенечкиот претседател Борут Пахор истакнува Словенечкиот претседател, Борут Пахор, на Бледскиот стратешки форум во Словенија порача дека ЕУ мора да ги почне преговорите со Македонија...

Заев-Пахор: Словенија и цела Европа го поддржуваат почеток на преговорите со...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, на маргините на Бледскиот стратешки форум, се сретна со со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор. Словенечкиот претседател Пахор на...

Деблокадата на Македонија е предуслов за стабилноста на регионот

Пендаровски – Пахор Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид имаше средба со претседателот на Словенија, Борут Пахор, кој учествува на меѓународната конференција „Преспа форум за...

Пахор: За мир на Западен Балкан, забрзајте го влезот на тие...

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, изјави дека треба да се забрза проширувањето на Европската Унија кон земјите од Западен Балкан и изрази очекување дека...

Пахор силно се спротивставува на идејата за промена на границите

Претседателот на Словенија, Борут Пахор, денес ја отфрли идејата за промена на границите на државите од поранешна СФРЈ и рече дека го поддржува проширувањето...

Димитров-Пахор: Непоходен е навремен исчекор на евроинтегративниот пат

Евентуалниот неуспех на ЕУ во постигнувањето консензус за отпочнување на преговорите со Северна Македонија ќе има регионални импликации и затоа е неопходен одлучен и...

Пахор: Тоа што се случи со Македонија е обесхрабрувачки за Западен...

Словенечкиот претседател, Борут Пахор, изрази разочарување на форумот 2БС (То be Secure) во Подгорица, за тоа што политиката за проширување моментално не се наоѓа...

Пендаровски и Пахор го посетија Кампот за обука на вода во...

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го посетија Кампот за обука на...

Пахор со поддршка за членството во ЕУ

Словенија ќе продолжи да ја поддржува Северна Македонија на патот кон полноправно членство во Европската Унија, истакна претседателот на Словенија, Борут Пахор, кој престојува...