36.8 C
Skopje
31.7.2021 - 17:29

Ознака: Борисов

Борисов во коалиција со антикомунистите

За парламентарните избори во Бугарија, на 4 април, документи за учество доставиле 31 партија и осум коалиции, објави портпаролката на Централната изборна комисија, Тања...

Опозицијата не успеа да го смени Борисов

Бугарија Опозицијата не успеа да го добие потребниот број гласови за недоверба на кабинетот „Борисов 3“, јави агенцијата БГНЕС. За недоверба гласаа само пратениците од Бугарската...

Собранието расправа за оставка на владата на Борисов

Бугарија Во бугарскиот парламент вчера почна вонредната седница на која се расправа за доверба на владата на премиерот Бојко Борисов, предложена од опозициската партија БСП...

Пендаровски: Бугарија нè извлече од изолација

Не се преувеличување квалификациите што Зоран Заев често ги дава за улогата на Бојко Борисов и актуелната бугарска влада во последните две години, според...

Неопределените пресудни за победата на Борисов

Минатонеделните локални избори во Бугарија ја потврдија политичката доминација на партијата ГЕРБ Кандидатката на бугарската владејачка партија, централнодесничарската ГЕРБ, Јорданка Фандакова, за градоначалничка на Софија...

Заев и Борисов се поклонија пред гробот на Гоце Делчев

Премирот на Бугарија, Бојко Борисов и македонскиот премиер Зоран Заев по заедничката прес-конференција се поклонија и положија цвеќе на гробот на Гоце Делчев во...

Заев срдечно го пречека Борисов

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска престојува во посета на земјава по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу...

Борисов и Заев ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев...

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска престојува во посета на земјава по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу...

Борисов го налути Дачиќ: Бојко, да ти кажам една работа

Српскиот министер за надворешни работи, Ивица Дачиќ, му порача на бугарскиот премиер Бојко Борисов да го почитува ставот на ЕУ за независноста на Косово. Изјавата...

Започнува Самитот за Западен Балкан во Познањ, Полска

Премиерот Зоран Заев од 4 до 5 јули ќе предводи владина делегација на годишниот Самит за Западен Балкан, кој годинава се одржува во Познањ,...