Ознака: борење

Борачите на Лирија шампиони на Македонија до 23 години

Боречкиот клуб Лирија од Скопје, триумфираше на Првенството на Македонија во сениорска конкуренција (до 23 год.), кое се одржа во Прилеп. Во конкуренција на...

Нуров ќе се бори за медал и во Токио

Со овој успех Нуров стана стипендист на АМС од светска категорија и во следните четири години ќе прима паричен надомест во износ од две...

Експанзија на „песочните“ спортови

На плажа прва излезе одбојката, речиси пред 100 години, таа прва и засега единствена од песочните верзии на спортовите влезе во олимпиското семејство (од...

Засега без резултати за медал на ЕИ во Минск

Македонските спортисти по два изминати дена на 2-те Европски игри (ЕИ) во Минск, Белорусија (21-30 јуни), се без опипливи резултати на спортските терени. ЕИ на...

Македонскиот борач Бесир Алили е европски шампион

Македонскиот борач Бесир Алили стана европски шампион во категоријата слободен стил до 48 килограми, на континенталниот шампионат во Фиренца за учесници до 17 години. Талентираниот...

Егоров освои бронза на ЕП, за Македонија по 12 години

Рамазанов освои бронза на ЕП 2007, а Егоров тоа го направи завчера на ЕП во Романија. Од другите македонски борачи на ЕП 2019, Нуров...

Сократ Ефтимовски – боречки шампион во четири категории

Успесите на душекот му го донесоа и големото признание - спортист на векот на Струмица. Покрај победите на поединечните првенства во поранешна Југославија, како...

Борењето претставува форма на отпор за младите авганистански борачи

Тренер по борење повторно ја отвора салата за тренинг и покрај тоа што ја изгубил раката во бомбашки напад. Во сиромашниот кварт од Кабул,...

Борачот Нуров петти на Европското првенство

Во борбата за бронзениот медал Нуров беше поразен од Азербејџанецот Нурмагомед Гаџиев со 0-4 Македонскиот борач Могамедгаџи Нуров (до 97 кг), го освои петтото место...