-9.2 C
Skopje
26.1.2022 - 3:57

Ознака: борење

Нуров е четвртфиналист на Светското првенство

За пласман во полуфиналето, Нуров ќе се бори со Американецот Снајдер БОРЕЊЕ СЛОБОДЕН СТИЛ Македонскиот олимпиец од Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио годинава, Магомедгаџи Нуров...

Нуров остана без прилика за бронза

Македонскиот борач Могамедгаџи Нуров остана без прилика да се бори за бронза преку репасаж во категоријата до 97 килограми на олимпискиот турнир во Токио,...

Нуров поразен во четврт-финалето, но чека шанса за репасаж

Последниот член на македонската експедиција кој настапи на Летните олимписки игри во Токио, борачот Могамедгаџи Нуров, не успеа да го мине четврт-финалето во категоријата...

Вренези е избран за член на ИО на Европската боречка федерација

Претседателот на Боречката федерација на Македонија, Бетим Вренези, е избран за член на Извршниот одбор на Европската боречка федерација. На конгресот, кој се одржа...

Ибрагимов: Нуров е во добра форма

БОРЕЊЕ Нуров во рамките на подготовките за настапот на ЛОИ го освои златниот медал на меѓународниот турнир во Италија, со две победи, со по 10-0,...

Борачите на Лирија шампиони на Македонија до 23 години

Боречкиот клуб Лирија од Скопје, триумфираше на Првенството на Македонија во сениорска конкуренција (до 23 год.), кое се одржа во Прилеп. Во конкуренција на...

Нуров ќе се бори за медал и во Токио

Со овој успех Нуров стана стипендист на АМС од светска категорија и во следните четири години ќе прима паричен надомест во износ од две...

Експанзија на „песочните“ спортови

На плажа прва излезе одбојката, речиси пред 100 години, таа прва и засега единствена од песочните верзии на спортовите влезе во олимпиското семејство (од...

Засега без резултати за медал на ЕИ во Минск

Македонските спортисти по два изминати дена на 2-те Европски игри (ЕИ) во Минск, Белорусија (21-30 јуни), се без опипливи резултати на спортските терени. ЕИ на...

Македонскиот борач Бесир Алили е европски шампион

Македонскиот борач Бесир Алили стана европски шампион во категоријата слободен стил до 48 килограми, на континенталниот шампионат во Фиренца за учесници до 17 години. Талентираниот...