Ознака: борбени авиони

Трамп планира да им продаде борбени авиони на Тајван за осум...

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп го информираше Конгресот дека планира да му продаде борбени авиони Ф-16 на Тајван, во вредност од осум милијарди...

Бугарија им плати на САД 1,2 милијарди долари за осумте борбени...

Бугарија плати 1,2 милијарди долари за набавката на осумте борбени авиони Ф-16 Блок 70, како и соодветната опрема и вооружување. Со тоа, како што соопшти...

Парламентот не го признава ветото од претседателот Радев

Бугарија Народното собрание на Бугарија го отфрли ветото на претседателот Румен Радев за набавка на борбени авиони „Ф-16“ за военото воздухопловство. За отфрлање на ветото гласаа...

Бугарија ќе набави осум борбени авиони Ф-16 за 1,2 милијарди долари

Бугарија ќе купува осум борбени авиони Ф-16 за 1,2 милијарди долари. Како што објави бугарскиот весник „Новините“, новите авиони треба да ги заменат веќе...

Крстиќевиќ: Хрватска ќе почне нов процес за набавка на борбени авиони

Хрватскиот министер за одбрана Дамир Крстиќевиќ денеска, откако Владата ја поништи одлуката за набавка на израелски борбени авиони, изјави дека ќе започне нов процес...

Израелски воени авиони пресретнале руски борбени авиони

Израелските воени авиони денеска пресретнале руски борбени авиони над Либан. Два авиона Ф-16 пресретнале Сухои СУ- 34 над Триполи и се оддалечиле. Според извештаите, кои ги...