24.8 C
Skopje
3.8.2021 - 10:48

Ознака: борба

Се создава фронт за борба против лажните вести

Во насока на превенирање и сузбивање на оваа глобална опасност на која, за жал, не е имуна ни Македонија, на ниво на Европската Унија...

И камионџиите во борба против криминалот и корупцијата

Превозниците со помош на ИТ-апликација ќе можат да пријавуваат мито, корупција, застои и криминални дејства на граничните премини, од класичен шверц до шверцување мигранти....

Ескалира политичката борба меѓу Трамп и Бајден

Претседателот на САД Доналд Трамп и неговиот ривал од кај демократите Џо Бајден стануваат многу големи политички непријатели, откако и двајцата политичари ја започнаа...

Со жестока акција истиснати силите на командант Хафтар од градот Триполи

Силите лојални на меѓународно признаената либиска влада, со борба од куќа до куќа, денеска ги потиснаа силите на командантот на Либиската национална армија, Калифа...

Како борбата за Националниот театар создаде искра за протестите во Албанија

Спасувањето на Националниот театар на Албанија стана симбол на социјалните проблеми и неправди со кои се соочува земјата, пренесува турската телевизија ТРТ. Според кажувањата...

Втор пациент излечен од ХИВ, пресвртница во борбата со опасниот вирус

Вторпат по почетокот на глобалната епидемија, пациент е излечен од инфекција од ХИВ, вирусот кој ја предизвикува опасната смртионосна болест СИДА, пишува „Њујорк тајмс“. Оваа...

Без победник во борбата меѓу Фјури и Вајлдер

Боксерскиот спектакл на годината меѓу Дионтеј Вајлдер и Тајсон Фјури остана без победник. Колку и ретко да се случува тоа во светот на боксот,...

Очајна борба за името

(Десет години Македонски манифест) За десетгодишниот јубилеј на Македонски манифест, драг читателу, не му се потребни фалби. Оваа колумна не ja пишувам за тоа, туку...

Одбележан Денот на македонската револуционерна борба

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од министерот задолжен за подобрување на инвестициска клима за домашните компании, Зоран Шапуриќ, по повод празникот Ден...

Розова прошетка за издигање на свеста во борбата против ракот на...

Пациенти со рак на дојка, излекувани од оваа болест и граѓани поддржувачи вчера десетти пат во Градскиот парк во Скопје учествуваа во традиционалната прошетка...