31.8 C
Skopje
27.7.2021 - 21:12

Ознака: борба

„Општа мобилизација“ во борбата со загадувањето

Македонскиот претседател Стево Пендаровски го подигна на повисоко ниво проблемот со загадувањето на воздухот, најавувајќи дека тоа ќе биде главна тема на следната седница...

Борбата за пациенти се води со анонимни СМС

Повеќе од две илјади пациенти во Хрватска добиле анонимна СМС со која се предупредуваат да не одат на вградување вештачко колено во јавните болници,...

Борба за слободна и самостојна Македонија

Македонизмот во илинденската епоха низ факти (1893- 1909) (5) Пишува проф. д-р Михајло Миновски Од Охрид, Струга, Воден и од други места жителите писмено се обраќаат...

Денот на Македонската револуционерна борба неработен за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ„ бр.21/98 и 18/07), 23 октомври...

Еден од најсветлите датуми во македонската историја

„Единаесетти октомври 1941 е пресвртен момент во историјата на македонскиот народ. Востанието израсна врз вековното ослободително национално движење на македонскиот народ, врз искуствата на...

Македонскиот борач Могамедгаџи Нуров обезбеди олимписка норма за Токио

Нуров ја обезбеди олимписката норма на Светското првенство (СП) во Нур Сулатан (Казахстан), кое заврши вчера, откако во репасажната борба го победи со 2-1...

ЕУ прави антитерористички регистар, Македонија веќе го има

Борбата против тероризмот останува клучен предизвик што ги засега сите држави. Во таа насока деновиве се огласи и Европската Унија, која информира дека Брисел...

Спасовски: Имаме цврста политичка волја за интензивна борба против организираниот криминал

Модерниот свет нема никаква дилема дека транснационалниот организиран криминал е реална, објективна закана, со огромен потенцијал да предизвика сериозни – како национални така и...

Војната против Исламска држава во Ирак не е завршена

Борците на Исламска држава (ИД) кои избегаа при падот на самопрогласениот Kалифат во Сирија претходно оваа година, сега нелегално ја минуваат границата и влегуваат...

Трилион садници во борбата против климатските промени

Тропските предели изгубиле 12 милиони хектари шумски делови во 2018 година, претежно поради пожари и уништување на шумите за да се направат земјоделски површини....