36.8 C
Skopje
28.7.2021 - 19:32

Ознака: борба

Пекинг ја промовира традиционалната медицина како решение за коронавирусот

Жионг Кингжен, инженер за беспилотни летала од Вухан, во февруари поминал повеќе од две недели во импровизирана болница каде се лекувал од коронавирус. Секое утро...

СЗО: Меѓународната соработка е клучна во борбата против коронавирусот

Светслата здравствена организација (СЗО) и Светската туристичка организација во заедничка изјава повикаа на сите светски региони на одговорност и кооринација поради понатамошното ширење на...

Години на надеж и борба за Шумахер

Веста за несреќата на легендарниот возач со најмногу титули (7) во Формула 1, Михаел Шумахер, при крајот на 2013 година, стана главна вест во...

Може ли борбата против тероризмот да му биде приоритет на НАТО?

Макрон можеби смета дека со брендирање на тероризмот како универзална опасност за сите помага за враќање на солидарноста во НАТО. Но тој погрешно ги...

Тениските ѕвезди донираат за борбата со пожарите во Австралија

Здравјето на играчите, навивачите и на персоналот задолжен за турнирот, секогаш ни претставувал прв приоритет, вели директорот на Австралија опен, Крег Тајли, во пресрет...

Борбата против климатските промени е претерана, станува нова религија

Претседателот на Република Чешка, Милош Земан, денеска ја критикуваше глобалната борба против климатските промени, нарекувајќи ја претерана и коментирајќи дека дебатата за климатските промени...

Се засилува борбата за клиенти во банкарскиот сектор

За разлика од соседството, каде што сегашното ниво на каматните стапки на банките не им ги гарантира приходите што ги имале порано, банките во...

Се доцни во борбата со загадувањето од фосилни горива

Повеќето земји-кандидатки за членство во Европската Унија, меѓу кои и Македонија, не ги исполниле зададените цели за намалување на емисијата на штетни честички од...

Зеленилото во постојана борба со ДУП-овите

Централното градско подрачје од 2002 до 2017 година загубило 75 отсто од зелените површини Со реализацијата на деталните урбанистички планови низ годините се покажува дека...

Алкалоид со максимален триумф во борба за врвот на ЕКК

Шахистите на Алкалоид (2.701 просечен рејтинг, рангирани први пред ЕКК), со максимални 6-0 ја совладаа швајцарската екипа Цирих (2.420, рангиран 18-ти), во 5. коло...