20.8 C
Skopje
23.6.2021 - 3:12

Ознака: борба

Витаминот К е корисен во борбата против коронавирусот?

Холандски научници откриле недостаток на витамин К кај пациенти кои починале од последиците на ковид-19 или биле примени во одделот за интензивна нега со...

По животот поминат во борба против ебола и ХИВ, ковид-19 го...

Белгискиот виролог Питер Пиот, кој работи како директор на лондонската Школа за хигиена и тропска медицина, беше позитивен на ковид-19 во средината на март....

Османи: Пријатели од целиот свет ни помагаат да се справиме со...

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, на прес-конференција направи пресек на досегашната распределбата на странската помош наменета за нашата земја за...

Филипче: Ја добивме првата битка со коронавирусот

Ја добивме првата битка со коронавирусот. Само ако сме сите совесни и одговорни, ќе успееме да ја држиме ситуацијата под контрола, напиша министерот за...

СЗО: Борбата против коронавирусот е маратон

Позитивните знаци во борбата против коронавирусот во многу земји во Европа не значат конечна победа, а напорите кои се преземаат треба да бидат двојно...

Стравот – добар или лош сојузник во борбата со пандемијата

Веќе втора недела Македонија и официјално живее во вонредна состојба, односно со политичката мерка преземена пред сѐ поради подобро оперативно справување со пандемијата на...

Гутереш: Запрете ги војните, се бориме против вирусот

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на глобален прекин на огнот за да може светот да се фокусира на борбата против пандемијата...

Директорите на Здравствен дом Скопје платата за март ѝ ја донираат...

Од ЈЗУ Здравствен дом Скопје информираат дека директорите на оваа установа, професорот Виктор Исјановски и Бесим Кока, се откажуваат од платата за месец март. Овие...

Македонија бара наградата од 50 милиони евра од ЕУ да се...

Вицепремерот за европски прашања, Бујар Османи, преку официјално писмо испратено од Секретаријатот за европски прашања побарал од Европската комисија наградата за успешност најавена за...

Трамп ја смени плочата без да ги признае грешките

Со недели, американскиот претседател Доналд Трамп ја минимизираше опасноста од коронавирусот и се исмеваше со сите кои беа загрижени. Сега, тој излезе пред јавноста...