Ознака: борба

Киргистан со напиток од билки ќе се бори против коронавирусот

Киргистан ќе користи тоник од билки во лекувањето на болеста предизвикана од ковид-19, соопшти министерот за здравство. Неговата изјава следи откако претседателот на Киргистан го...

Трајанов предлага формирање агенција против криминал

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, на денешната расправа за Националната стратегија за борба против корупцијата, предложи да се донесе закон за борба против...

Николовски и Сугарески: Воведуваме систем за ефикасна борба против корупција

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, заедно со директорот на Царинската управа, Горан Сугарески, денеска беа во посета на граничниот премин Деве...

Карпош во борба со загадувањето на воздухот

Според Локалниот еколошки акциски план, се предвидува и спроведување едукативна кампања за зголемување на јавната свест за штетноста од користењето несоодветни суровини за греење...

Пендаровски: За борба против корупција потребни се соодветни закони и казни

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими заменик претседателот на Владата задолжен за борба против корупција и криминал, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо Николовски. На...

Вучиќ покажа фотографии од масакрирани тела од бандата на Беливук

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека најмалку две организирани криминални групи се разбиени во борбата против мафијата и дека се водат истраги за...

Британија: Oграничениот извоз на вакцини ја загрозува борбата против вирусот

Велика Британија соопшти дека ограничувањата за извоз на вакцини против ковид-19 можат да ја загрозат глобалната борба против коронавирусот. Од таму додаваат дека очекуваат Европската...

Заев: Ги спроведуваме највисоките стандарди во ресоцијализацијата на терористичките повратници

Како членка на НАТО и на глобалната коалиција за борба против тероризмот Северна Македонија ги спроведува највисоките стандарди во борбата со насилниот екстремизам и...

Николовски: Владата отвори фронт во битката против корупцијата

По повод одбележувањето на Меѓународниот ден за борба против корупција, вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо...

Трамп не се откажува: Не се борам за себе, туку за...

Американскиот претседател Доналд Трамп објави на Твитер дека не се бори за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласале за него. - Не се...