23.8 C
Skopje
28.9.2021 - 13:52

Ознака: бомби

Во училиште во Карпош пронајдени куршуми и бомби

Директорка на училиште во Карпош пријавила во полиција дека додека расчистувале просторија во училиштето пронашле куршуми, рачни бомби и алатки за активирање на мини....

По 30.000 денари за пиротехничарите што ги отстранија гранатите во Битола

По предлог на претседателот на Владата на Северна Македонија, Зоран Заев, Владата денеска донесе одлука со еднократна парична награда во висина од 30.000 денари...

Кај Тумбе Кафе има околу 10.000 гранати од Првата светска војна

Дирекцијата за заштита и спасување (ДЗС) соопшти дека во декември ќе започне уништувањето на неексплодираните гранати од Првата светска војна што на 26 октомври...

Експлодираа неколку бомби во Авганистан – 14 лица загинаа

Во две експлозии во централен Авганистан, во провинцијата Бамијан, загинаа најмалку 14 лица, а 45 се повредени, соопштија денеска властите. Во исто време, меѓународната...

Битола послана на тепих од бомби

Глетката беше застрашувачка. Само благодарение на присебноста на градежните работници, а подоцна и на пиротехничарите не дојде до инцидент со несакани последици Деновиве при ископ...

Бомби-кашикари пронајдени во кумановско

На стариот пат кон с.Лопате, кумановско, вчера попладне биле пронајдени пет бомби-кашикари како и две рамки за автоматска пушка(завиткани во најлонска кеса), кои најверојатно...

Програми наместо „бомби“

Наместо рекла-кажала чаршиски муабети или таканаречени „бомби“, граѓаните сакаат да слушнат и да видат издржани проекти и програми со визија за иднината на државата Таман...

Мијалков денес ќе сведочи за случајот „Монструм“

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, денес е предвидено да сведочи во Кривичниот суд во Скопје на повторената судска постапка за случајот „Монструм“.  Покрај Мијалков,...

Милошовски ја достави и втората снимка во Обвинителство

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, денеска во  Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција го предаде и вториот аудио-материјал кој го...

Милошоски утре ќе ги предаде снимките во Обвинителство

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, утре повторно ќе оди во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, но овојпат на...