12.6 C
Skopje
20.11.2019 - 14:05

Ознака: бомби

Пронајдени три бомби во близина на Собранието на Република Српска

Торба со рачни гранати била пронајдена утринава во непосредна близина на Националното собрание на Република Српска во Бања Лука. Радио телевизија Република Српска јави дека...

Заев денеска на суд за „бомбите“

Премиерот Зоран Заев денеска е повикан да сведочи во Кривичниот суд за незаконското масовно прислушување разговори во УБК во времето кога директор беше Сашо...

Евакуирани неколку судови во Словачка поради дојави за бомби

Неколку судови се евакуирани во Словачка поради дојави за бомби. Во неколку судови во Братислава пристигнале дојави за поставени бомби, поради што веднаш биле...

Црвената линија што не смееше да се премине

Времето и околностите ги менуваат, ги бришат и исцртуваат нови црвени линии кога тие се врзуваат за некои конкретни ситуации и решенија, а не...

И „бомбите“ документи, снимки… за не дај боже!

Доколку СДСМ, претходно Бранко Црвенковски, а потоа и Зоран Заев, ги добивале „бомбите“ почнувајќи од 2010 година, се отвора прашањето за мотивите на аферата...

Верушевски: Документите за прислушувањето не завршуваа кај мене

Во сведочењето за масовното прислушување во предметот „Таргет Тврдина“, ексразузнавачот Зоран Верушевски сведочеше дека во 2010 година ги добил првите информации за бомбите. На...

Во „бомбите“ за случајот „Монструм“ се слушаат гласови на луѓе блиски...

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 „бомби“ во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат Коце Трајановски, Миле Јанакиески, Гордана...

На новото рочиште за „Монструм“ ќе бидат пуштени „бомби“ за случајот

Обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски влегоа на судењето за предметот „Монструм”. Фетаи не одговори на новинарските прашања, само прокоментира дека предметите од СЈО...

Заев: Суштинското прашање е дали „бомбите“ ќе се користат како доказ...

Суштинско прашање за Законот за јавното обвинителство не е постапувањето по предметите на СЈО по 30 јуни 2017 година, туку дали „бомбите“ ќе се...

ФСБ спречила серија терористички напади – деактивирани две бомби

Припадниците на руската Федерална служба за безбедност спречиле серија терористички напади во Кабардино-Балкарската Република, каде терористи планирале да кренат во воздух објекти на руските...