Ознака: бомба

Апсурдот се претвора во национална трагедија

Не можам да се помирам со тоа што се однесуваме како да сме украле нешто, па сега треба да го вратиме, мислам на името....

Закана за бомба е причината поради која авион на „Јунајтед“ слета...

Авион на американската авиокомпанија „Јунајтед Ерлајнс“, на лет од Рим до Чикаго, попладнево принудно слетал на аеродромот во Шенон во Ирска, поради закана за...

Лажни закани за поставени бомби во киевското метро

Петте станици на метрото во Киев, кои попладнево беа затворени поради добиено предупредување дека во подземната железница се поставени бомби, повторно се отворени за...

Бомба делумно експлодира при операција за деактивирање во Дрезден

Обидот за деактивирање на бомба од Втората светска војна се закомплицира утрово во Дрезден, по што бомбата делумно експлодирала, соопшти полицијата. Засега нема информации за...

Најмалку 37 загинати во самоубиствени напади во Нигерија

Во два самоубиствени напади во џамија и на пазар во градот Муби, североисточна Нигерија загинаа најмалку 37 луѓе. - Пренесовме десетици убиени и повредени во...

Во центарот на Берлин деактивирана бомба од Втора светска војна

Германски експерти за експлозив денеска деактивираа бомба од Втора светска војна во центарот на Берлин, откако беше евакуиран дел од градот што ја опфаќа...

Централен Берлин евакуиран поради „изворот на сето зло“

Масовна евакуација беше спроведена во централен Берлин, со цел експертите да можат да деактивираат бомба од Втората светска војна, пренесува Би-би-си. Во евакуацијата беа...

Син ја претепал мајка си, па на полицајци им се заканувал...

Дваесет и едногодишен жител на селото Сенокос ја удрил својата мајка и и нанел повреда. Како што информираше полицијата, на 07.04.2018 година во 14,00 часот...

Евакуирани 26.000 Германци заради бомба од Втората светска војна

Над 26.000 луѓе се евакуирани утрово заради отстранување на 1,8 тони тешка бомба останата од Втората светска војна, пронајдена во парк во Падерборн, на...

Шестмина рудари загинаа во бомбашки напад врз автобус во ЈАР

Шест рудари загинаа во Јужноафриканската Република, кога непознати напаѓачи фрлиле бомба врз автобусот кој ги превезувал, соопшти денеска полицијата на таа земја. - Шест работници...