Ознака: бомба

Евакуиран дел на Лондон поради бомба од Втората светска војна

Неколку улици во центарот на лондонската населба Сохо се евакуирани бидејќи на градилиште била пронајдена бомба заостаната од Втората светска војна. Полицијата била повикана да...

Одземен пасошот на вработениот кој испрати лажна дојава за бомба во...

Скопското основното јавно обвинителство до судот достави предлог за определување мерки на претпазливост за вработен во трговскиот центар „Сити мол“ кој испратил лажна дојава...

Дојавата за бомба во „Сити мол“ била лажна

Дојавата за бомба во трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје била лажна, потврди Министерството за внатрешни работи. Од таму соопштија и дека од истиот телефонски...

„Сити мол“ евакуиран поради дојава за бомба

Вработените и посетителите во трговскиот центар „Сити мол“ во моментов се евакуирани, поради дојава за бомба. Им било соопштено да го напуштат трговскиот центар,...

Лажните дојави за бомби и натаму ја вознемируваат Москва

Нови лажни дојави за бомби на аеродромите, во училиштата и градинките предизвикаа вознемиреност во Москва. Пријавените дојави за поставени бомби на аеродромите во Москва „Шереметјево“...

Прилепчанец лажно пријавил дека има бомба во болницата во Битола

Маж од прилепско Обршани телефонски лажно пријавил дека има бомба во болницата во Битола. Според информациите на МВР, вчера во СВР Битола бил приведен Т.Е.(30)...

Евакуирано средното уметничко училиште во Скопје поради дојава за бомба

Поради дојава за рачна бомба, утринава е евакуирано средното уметничко училиште „Лазар Личеновски“ во Скопје. Според првичните информации, во полиција било пријавено дека на паркингот...

Бомба фрлена во центарот на Подгорица

Експлозивна направа беше фрлена во кафулето „Велдер паб“ во центарот на Подгорица. Тоа се случило околу три часот наутро, на булеварот Иван Црнојевиќ, пренесува...

Откриена бомба за време на реновирање на театар во Италија, евакуирани...

Околу 54.000 луѓе се евакуирани од италијанскиот град Бриндизи поради деактивирање на бомба во Втората светска војна, соопштија локалните власти. Бомбата била случајно откриена за...

Одлуката на ВАДА – бомба во светот на спортот

Светската антидопинг-агенција (ВАДА) ѝ забрани на Русија четири години да настапува на најголемите светски спортски настани. Во светот на спортот, таквата одлука одекна како...