Ознака: бомба

Анонимна дојава за бомба: Затворен, па отворен аеродромот во Софија

Поради анонимна закана за поставена бомба, утрово беа затворени двата терминала на аеродромот во Софија, јавија бугарските медиуми. Аеродромот бил алармиран околу девет часот по...

Пријава за сомнителен куфер на Железничка – мислеле дека е бомба,...

Денеска во СВР Скопје е пријавено дека во кругот на Меѓународна автобуска станица – Транспортен центар во близина на банкомат бил оставен куфер. По...

Во Могила пронајдена рачна бомба од Првата светска војна

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во селото Долна Чарлија, Општина Могила, била пронајдена рачна бомба од Првата светска војна. Пронаоѓањето е пријавено вчера...

Евакуиран Aренa центар во Загреб по дојава за две поставени бомби

По анонимна дојава за поставена експлозивна направа во Арена центарот во Загреб, хрватската полиција превентивно ги евакуираше граѓаните од трговскиот центар, потврди загрепската полиција. Припадниците...

Лажните дојави за бомби што ја вознемируваат Србија доаѓале од швајцарски...

Српското МВР ќе побара меѓународна помош Српската полиција соопшти дека ќе побара помош преку меѓународна оперативна полициска соработка за да добие информации за нарачателот, организаторите...

Дојави за бомби и евакуации на три трговски центри во Белград...

Трговските центри „Галерија“, „Меркатор“ и „Рајичева“ во Белград и „Делта планет“ во Ниш денеска се евакуирани поради дојава за бомба, јави дописникот на МИА...

Киев го демантира Вучиќ околу вмешаноста во лажните дојави за бомби...

Министерството за надворешни работи на Украина денеска ги демантираше наводите на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, за вмешаност на Киев во лажните дојави за...

Во дронот што падна во Загреб имало авионска бомба

Конечните резултати од истрагата за падот на беспилотното летало во Загреб на 10 март покажуваат дека дронот бил вооружен со авионска бомба „ОФАБ 100-120“. Од...

Триесетгодишник чувал рачна бомба во викендица, поведена истрага против него

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе истражна постапка против 30-годишно лице од скопското село Љубин за кривично дело „неовластено изработување, држење, посредување...

Вулканската ерупција на Тонга посилна од атомска бомба

Ерупцијата на Тонга ослободи експлозивна сила еднаква на дури до 30 милиони тони динамит, што е стотици пати повеќе од атомската бомба на Хирошима,...