4.5 C
Skopje
25.2.2020 - 10:35

Ознака: бомбашки напад

Бомбашки напад за време на изборите во Авганистан

Најмалку 15 лица се повредени во бомбашки напад на џамија во Кандахар, Авганистан, каде денеска се одржуваат претседателски избори. Меѓу повредените има еден полицаец и...

Бомбашки напад врз автобус со полицајци во Турција

Повеќе лица се повредени утрово во бомбашки напад врз автобус, кој превезувал полицајци, во јужната турска покраина Адана, пренесува „Ројтерс“. Повредените полицајци со возило на...

Над 60 загинати во бомбашки напад на свадба во Кабул

Најмалку 63 луѓе се убиени а над 180 се ранети во бомбашки напад на свадбена веселба во Кабул, пренесуваат светските медиуми. Меѓу жртвите има...

Нападнат владин автобус во Кабул

Во самоубиствен бомбашки напад врз авганистански владин автобус утрово загинаа најмалку петмина луѓе, соопштија властите во Кабул. Портпаролот на Министерството за внатрешни работи изјавил дека...

Осум мртви при бомбашки напад во Пакистан

Најмалку осум луѓе загинаа, а 26 се повредени кога жена бомбаш-самоубиец се разнела пред болница во пакистанскиот град Дера. Одговорноста за нападот ја презеде групата...

Самоубиствен бомбашки напад во Сомалија, најмалку 12 загинати

Најмалку 12 лица загинаа во експлозија на автомобил бомба покрај безбедносен пункт во Могадишу, Сомалија. Властите изјавија дека експлозивот во автомобилот го активирал бомбаш самоубиец,...

Спречен бомбашки напад на собир на неонацисти

Обвинителството на САД објави дека го спречиле обидот на воениот ветеран Марк Доминго, којшто го прифатил исламот, да изврши бомбашки напад на собир на...

Нападите во Шри Ланка го потресоа светот

Американскиот претседател Доналд Трамп изрази сочувство до народот на Шри Ланка поради „ужасните терористички напади врз цркви и хотели“, истакнувајќи оти Вашингтон е подготвен...

Најмалку 14 загинати при бомбашки напад во Пакистан

Најмалку 14 лица загинаа, а 15 други се ранети денеска при експлозија на бомба на пазар во пакистанскиот град Куета. Како што соопшти локалниот полициски...

Во индискиот дел на Кашмир повредени 18 луѓе

Најмалку 18 луѓе се повредени при експлозија на бомба на автобуска станица во индискиот дел на Кашмир, од кои четворица се во критична здраствена...