Ознака: бомбашки напади

Серија на бомбашки напади го стресоа Кабул

Три експлозии го стресоа главниот авганистански град Кабул, во кои загинаа најмалку 12 лица и беа ранети десетици други, соопштија официјалните лица, пренесува „Ал...

Недела по бомбашките напади, Шри Ланка ги забранува бурките

Претседателот на Шри Ланка, Маитрипала Сирисена, ги искористи своите овластувања во случај на вонредни ситуации и забрани било каква форма на прикривање на лицето...

Нова експлозија и апсења по нападите во Шри Ланка

Во Шри Ланка денеска се приведени 16 лица, меѓу кои има и странски државјани, во врска со истрагата за бомбашките напади во кои загинаа...

Над 180 лица убиени во бомбашки напади на цркви и хотели...

Најмалку 180 лица се убиени, а над 500 се ранети во серијата бомбашки напади врз три цркви и три луксузни хотели во Шри Ланка....

Во бомбашките напади во Могадишу загинаа 53 лица, 100 се повредени

Бројот на жртви во бомбашките напади пред хотел во Могадишу се зголеми на 53, додека 100 луѓе се повредени, соопштија болнички и полициски извори. Полицискиот...

Најмалку 185 загинати при серија напади во Сирија

Најмалку 185 лица загинаа, а околу 200 се ранети денеска при серија самоубиствени бомбашки напади во реонот на јужниот сириски град Свеида, кој е...